PRESSITEADE: Üle 500 inimese osales Eesti skautide korraldatud nutimatkal

Eesti Skautide Ühingu pressiteade 27.04.2019

Möödunud laupäeval, 25.aprillil, korraldas Eesti Skautide Ühing kõigile skautidele ja skautlikust matkast huvitatutele ainulaadse matkaürituse, kus iga osaleja sai ise valida matkaraja, arvestades täna kehtivate eriolukorra reeglitega. Kokku tuli osalejaid rohkem kui paarisaja väikese matkaseltskonna jagu ja koguarvuna lausa 500 noort ja täiskasvanut.

Matk oli korraldatud nii Eesti kui vene keelt rääkivatele noortele ja nende vanematele ning tänu sellel oli osalejaid nii eestlaste kui venekeelt rääkijate seast üle kogu Eesti. Teadaolevalt osales matkal ka Austraalias alaliselt elavaid nutimatkahuvilisi ja seega sai Eesti skautide nutimatkast ka omamoodi rahvusvaheline üritus.

Traditsiooniliselt on igal aastal Jüripäeva paiku toimunud mitmesaja osalejaga skautide nädalalõpulaager mõnes kaunis Eesti paigas, olles kevad-suvise välitegevushooaja avaürituseks. Seekord pani aga koroonaviirusest tingitud eriolukord skautide nutikuse ja loomingulisuse tõeliselt proovile. Tänaseks järjepidevalt üle 25 aasta toimunud skautide ühte tähtüritust ei saanud ju lihtsalt ära jätta. Leitud lahenduseks oli see, et koostöös Seiklusfirmaga 360 KRAADI valmis nutitelefonipõhine rakendus, mille abil said kõik matkata endale sobivas kohas – metsas, 2+2 reeglist kinni pidades, oma koduaias või isegi oma toas.

Lisaks skautidele endile said tänu nutilahendusele osaleda matkal ka kõik teised huvilised. Matka läbiti nii jalgsi, jalgratastel ja üksikutel juhtudel osaliselt ka autoga. Rõõmu ja nutikat matkamist oli tõesti kõigile ning paljude jaoks esimene skautlik matkakogemus lõppes tõdemusega, et tahaks päriselt ja vahetult skautide tegevuses osaleda ka edaspidi. Matka juurde kuulus ka väike heategu ning nii toodi metsast, matkaradadelt endaga kaasa ka sinna laokile jäänud prahti.

Täpsemalt rääkides oli idee selles, et igaüks sai matkal osaleda täpselt seal, kus ta paikneb ja valida endale matka läbimiseks turvalise, väherahvastatud ja sobiva koha – sisuliselt võis matkata ka oma koduhoovis. Matkal kasutusel olev nutirakendus luges GPS põhiselt matkaja poolt läbitud distantsi ja andis matkajale sõltuvalt valitud rajast vahvaid ja õpetlikke ülesandeid. 6-10aastastel oli matkadistantsiks 5 km ja ülesanded ilmusid iga 500 m tagant. 11aastaste ja vanemate rada oli 10 km pikk ja ülesanded ilmusid iga 750 m tagant. Tagasiside kohaselt läbis suur hulk matkal osalejaid ka lisakilomeetreid, et päikselisest päevast igati rõõmu tunda ja tänu nutilahendusele teame, et kõigi osalejate peale kokku läbiti üle 1500 km.

Laupäeva õhtul toimus ka ainulaadne veebi-lõkkeõhtu Eesti Skautide Ühingu Facebooki lehe vahendusel, kus tehti matka kokkuvõte, sai näha osalejate poolt tehtud ülesannete lahendusi, mida telefonidega oldi jäädvustatud, aga oli ka võimalus ühiseks laulmiseks. Tänu digitaalsetele sidekanalitele oli üheks lõkkeõhtu laulu eestvedajaks näiteks Viini Riigiooperi ooperikooris laulev skaudijuht Kristina-Maria Agur.

Eriolukorras toimunud skaudiüritus õnnestus igati hästi ja võimalik, et seekord kasutusel olnud nutilahendused leiavad kasutust ka edaspidistes skautlikes ettevõtmistes, et kaasata neid, kes üritusele ise kohale ei saa tulla, andes võimaluse osalemiseks võimalikult paljudele noortele.

Eesti Skautide Ühing on enam kui tuhande liikmega noorteorganisatsioon, mis kuulub Skautide Maailmaorganisatsiooni. Skaute on maailmas kokku üle 50 miljoni ja tegemist on maailma suurima noorte liikumisega. Püha Jüri on skautide kaitsepühakuks ja seetõttu on just Jüripäev üheks oluliseks kevadiseks skautide tähtpäevaks üle maailma.