Noorsootöötaja kutse – kvaliteedi märk?
ESÜ on organisatsioon, kus noortega tegelevad väga tublid ja aktiivsed vabatahtlikud juhid. Läbitud on hulgaliselt koolitusi ja omandatud kogemusi, mis kõik on väga väärtuslikud. Selleks, et meie juhtide kvalifikatsioon ka tõestatud oleks ja ka väljastpoolt olevad inimesed (nt uued lapsevanemad) meie juhte veelgi enam usaldada saaksid hakkasime 2019. aasta kevadel tegelema aktiivsemalt noorsootöötaja kutse taotlemise toetamisega.
Juhtidel ei ole selleks vaja enam läbida mitme aastane kutseõpe. Piisab, kui valmis kirjutada oma teadmistele ja kogemustele põhinev portfolio, esitada see Haridus- ja Noorteametile ning läbida edukalt suuline kaitsmine. Kui kõik edukalt sooritatud, siis tuleb vaid vastu võtta taodeldud kutse. ESÜ kaudu on viimase kahe aasta jooksul omistatud 12 juhile noorsootöötaja kutse. Siim Maripuu ja Jaan Silveri kogemuste kohta saad lugeda SIIT!
Kuidas käib kutse taotlemine?
Esimeseks ja kõige olulisemaks sammuks on kindlasti otsus see väljakutse vastu võtta ning peale hakata. Helen Hiiemäe lipkonnast Tormilind ütles, et üldiselt ei olnud seda väga raske teha, aga esmapilgul mahukat küsimustikku näha oli hirmutav küll. Muidugi tuli meenutada oma tegemisi ja mõelda kuidas ühes või teises olukorras käituks. Samuti oli keeruline, et paljud küsimused kattusid omavahel, see ajas segadusse ning oli vaja mõelda kuidas sama ideed veidi teise nurga alt selgitada.
Helen leidis, et väga suureks abiks olid varem juba selle tee positiivselt läbinute portfooliod ning meie endi toetusgrupp, kes me sel hetkel kõik koos portfooliot kirjutasime. Muidugi ei saa mainimata jätta Ene-Ly’t, kes on minu meelest skautluses noorsootöö portfoolio kirjutamise raudnael, tugipost – alati valmis oma nõu ja jõuga aitama.
Kui kaua võta aega portfolio täitmine?
Ajaline kulu on portfolio täitjatel olnud väga erinev, varieerudes mõnest õhtust kuni mitme kuu pikkuse järjepideva tegutsemiseni – kõik oleneb kirjutaja kogemusest. Georgi Lugovskoi lipkonnast Saturn ütleb, et väga oluline on järjepidevus. Tema pühendas iga päev pool tundi kirjutamisele ja jõudis nii enamasti iga päev vastata kolmele küsimusele. Nõnda samm-sammult ta selle kenasti tehtud saigi ning isegi enne tähtaega 🙂
Ka Veeda Kala Ökoskautide lipkonnast soovitab võtta portfoolio täitmise ette pigem varem kui hiljem. Tema näeb samuti, et õnnestumine tuli ainult läbi järjepideva panustamise pikema aja jooksul. Olles esialgu kirjutamise hulka alahinnanud, kujunes see tema puhul lõpuks nii, et kui ette sai võetud mitu kuud varem ja tasapisi alustatud, siis mida lähemale tähtaeg jõudis, seda intensiivsemaks läks ka kirjutamine. Keeruliseks osutus oma kogemustesse sügavam süvenemine ning oma meetodite, nende eesmärkide ja tulemuste põhjalik analüüs.
Lihtsamaks tegi suur toetus Ene-Ly poolt, varasemate portfooliote eeskuju ning tahe ja motivatsioon kutse kätte saada, sest selle väärtus edaspidises töös noortega nii skautluses kui väljaspool seda, on väga suur. Õnneks on ka nii, et kui üheks tähtajaks valmis ei saa, jõuab mõneks järgmiseks ikka (noorsootöötaja kutset saab taodelda kaks korda aastas, kevadel ja sügisel). Veeda alustas esimest korda portfoolio täitmist 2019. kevadiseks tähtajaks, ent ei jõudnud valmis. 2020. sügiseseks tähtajaks uuesti asja ette võttes, oli aga juba tunduvalt lihtsam alustada ja nii saigi asi tehtud! Ta lisab, et kogu taotlemise juures tuleks alustada seejuures mitte portfooliost, vaid sellest, et teha endale täpselt selgeks, milliseid dokumente ja mis ajaks on vaja esitada, et pärast ei tekiks ootamatuid ebameeldivaid üllatusi.
Mis toimub kaitsmisel?
Viimastel kutse saajatel on kaitsmisest positiivsed muljed ning Helen (kellel kaitsmisel närv sees oli) ütleb, et kõik olid väga toetavad ning suunavad. Kui kõnevõime taastus ja mõttetöö tagasi tuli ning mõni tuttav sõna ka ette sattus, siis oli juba lihtsam küsimustele vastata. Kui portfoolios jäi mõni otsene näide toomata, siis tõid näidis olukorra vestluse läbiviijad ja palusid vastata, kuidas ühes või teises olukorras käitun.
Noorsootöötaja kutse on kui kvaliteedi märk
Just nii Valdik Kask lipkonnast Okaskannel noorsootöötaja kutse kohta ütleb. Olgu selle tase siis 4 või 6. Skaudijuht, kellel see kutse „taskus“, on kindlasti usaldusväärsem koostööpartner nii lapsevanemale, kohalikule omavalitsusele, riigile, aga ka toetajatele ja sponsoritele. Valdik usub, et mida rohkem on skaudijuhte, kellel on noorsootöötaja kutse, seda usaldusväärsem ja professionaalsem on nii skaudijuht ise, skaudijuhi maine Eestis, kui ka Eesti Skautide Ühing organisatsioonina.
Mida teha, kui soovid proovida?
Portfoliot on võimalik esitada 2 korda aastas – kevadel ja sügisel (täpsemad esitamise tähtajad selguvad alati vahetult enne). Kui tunned, et sooviksid portfolio esitamise kohta lisainformatsiooni või soovid sügisel omale kutset taotleda, siis võta ühendust koolitusjuht Ene-Ly Lehtmaaga, kes saab sind sellel teekonnal aidata ja toetada. Näiteks selle aasta kevadel korraldas Ene-Ly nn töötubasid, kus oli võimalik kõik portfoolioga seonduv üheskoos läbi arutada ning seejärel oma mõtteid kirja panema asuda.
PS: ESÜ maksab noorsootöötaja kutse taotlemise riigilõivu heameelega ise, seega anna endast kindlasti märku. Õige aeg alustada on juba täna.