Lipkond Siili mitmepäevane matk Lõuna Eestisse
Venekeelne artikkel leitav allpool.
Oleme oma mitmepäevast matka juba talvest saadik kavandanud. Otsustasime, et paneme oma võimed proovile ning rakendame oskuseid ja teadmisi metsaelus, samal ajal tutvume Lõuna-Eesti vaatamisväärsustega. Seetõttu sai valitud RMK Peraküla-Aegviidu-Ähijärve raja väikene osa, kus on väga huvitav maastik ja saab ka midagi põnevat vaadata.
Esialgne grupp koosnes 10 inimest, mõned võtsid osa talvisest öömatkast. Et matkaks ette valmistuda, tegime ühepäevase 50 km proovimatka marsruudil Tallinn-Jägala juga-Maardu-Muuga-Tallinn, mis toimus vihmasel ilmal ning näitas, et riietus peab hästi kaitsma märja ja tuule eest. Lõpuks matka alguseks kogunes 6 inimest: 4 skauti (14-16-aastased) ja 2 täiskasvanut.
Mitmepäevane matk oli esialgselt mõeldud 10 päevaks kahes versioonis: plaan A – 260 km ja plaan B – 200 km. Samas matka koostamisel peeti silmas ennetähtaegse matka lõpetamise võimalust; sõltuvalt rühma võimalustest ja olukorrast olid määratud rajal lahkumisepuntkid. Päevased retked ja ööbimiskohad olid määratud nii, et saaks RMK telkimis-või lõkkekohale ühe päevaga jõuda.
Esimesel päeval oli üsna lühike retk, sest sõitsime pärastlõunal Tallinnast rongiga välja ja lahkusime Kiidjärve jaamast kella 18.00 paiku. Tallinas ootas skaute juba esimene ülesanne: valida õiget suunda ja vagunit, sest rong Tartusse koosnes kahest vagunist, millest üks sõitis edasi Valka, teine Koidulasse.
Samal päeval pidime kõndima 10 km plaani järgi ja ööbima Otteni lõkkekoha alal. Tegelikuses tuli välja, et meil läks üks tund rohkem aega orienteerumiseks. Noored olid esimest korda võõras kohas ning proovisid iseseisvalt orienteeruda ja mõista, kuhu edasi minna. Ahja jõeoru maastik on üsna keeruline ja pidevalt pidime seal üles või alla ronima. Hakkasime mõistma, et see matk on tõeline väljakutse ja tegemist pole kindlasti jalutuskäiguga pargis. Küll aga millised põnevad ja unustamatud vaated avanesid meile Suure ja Väikese Taevaskoja jõeorul!!
Ööbimiskohta jõudsime alles siis kui hakkas hämaraks minema. See koht juba oli turiste täis, seega lõket ei teinudki, ainult telkisime, täitsime oma veevarusid ning tegime õhtusöögi. Hommikul kell 6:00 oli äratus ja laagrist edasiminek.
Lisainfo: Suur ja Väike Taevaskoja vaatamisväärsused – asuvad Põlvamaal Ahja jõe paremal kaldal. Kus Liivakivi paljand tõuseb jõepinnalt 22,5 meetrini, suhteline kõrgus aga 38 meetrit. Suurest Taevaskojast veidi ülesvoolu asuva kärestiku serval on suur rändrahn – Nõiakivi ehk Salakuulaja kivi. Suures Taevaskojas on aastaringselt mõnus nii lõõgastuda, nautida rahu ja looduse hääli kui ka pidada pikniku ja lugeda põnevaid legende Taevaskoja tekkimise kohta. Selleks on olemas varustatud rada.
Teine matkapäev. Sel päeval meil oli plaanis läbida 32 km, läbi Põlva linna, seal täitsime oma toiduvarusid poes ning läksime läbi Põlva maakonda põldude edasi järgneva ööbimiskohani. Metsad olid marju täis – mustikaid, pohlasid, vahepeal ka vaarikaid ja sinikaid – süüa saime kõike, mida käsi ulatas. Põldudel proovisime ka kaera, nisu- ja rapsi seemneid, oli küll hea ja tervislik toit. Keset matkateed tegime puhkepeatuse 1,5 tunniks ning kuivatasime telgid. Noored olid nii väsinud, et jäid peatuses magama oma seljakottidel keset rada. Õhtul jõudsime Leevi alale ehk Võhandu jõe äärde. Üllatusena tuli see, et kohapeal oli kahekorruseline puukuur-majake. Otsustasime ööbida sealsamas, tol õhtul oli pandud ainult üks telk täiskasvanute jaoks. Õhtusöögiks oli pasta ja taimetee. Teed tegime rohttaimedest ja marjadest, mille olime leidnud matka käigus – mustikad, jõhvikad, vaarikad, kanarbik, kaasa oli kodust ka võetud piparmünt ja põdrakanep, terav chilli pipar, mida lisasime tee maitsestamiseks.
Lisainfo: Võhandu jõgi on pikim täielikult Eesti territooriumil asuv jõgi. Ta algab Saverna küla lähistelt ja suubub Võõpsu lähedal Lämmijärve. Võhandu jõe pikkus on 162(163) km ja jõgikond 1420 km².
Kolmandal matkapäeval hakkas juba tõeline seiklus pihta. Jalgadele tulid villid – plaaster peale ja läksime aga edasi! Raja märgistavaid poste sai väga harva näha, nii et läksime mööda Meenikunno rada ja järgmisel ristmikul pöördusime valele suunale. Saime sellest aru alles pärast 2,5 km, kui kontrollisime GPS marsruuti. Et õigele rajale minna, pidime tagasi pöörduma. See oli meile väga õpetlik kogemus. Edaspidi läksime mööda Mustjärve ja Valgejärve ning otsustasime ööbida Valgejärve kaldal, sest varem plaanitud Rebasemäe ööbimiskoht oli jälle turiste täis. Suvel peab seda ka arvestama. Osa meie grupist otsustas kasutada võimalust, et ennast värskendada ja suplesid Valgejärves, peale seda oli palju mõnusam, kergem ja värskem enesetunne. Pärast õhtusööki ja suhtlemist naabritega, otsustasime onnis ööbida, sest järgmisel päeval seisis meil ees päris pikk teekond ning lisaks sellele veel pidime läbima 4 km, mida ei jõudnud sel päeval läbida. Tol öösel magasime metsaonnis.
Neljas matkapäev algas tugeva paduvihmaga. Pakkisime oma asjad kokku ja ootasime vihma lõpetamist. Keegi ei tahtnud koheselt märjaks saada. Punktist väljusime pool tundi plaanitust hiljem. Külastasime siiski Rebasemäe allika ja täitsime oma veevarusid, sealkandis tegime ka hommikusöögi. Esimesed 10 km kõndisime rõõmsalt ja kergelt, jõudu oli ning keskmine kiirus oli 5-6 km/h. Teel nägime palju harilikke suuri viinamäetigusid, neid me ei söönud – ei olnud veel piisavalt näljased 😊 Sel päeval oli kavas minna ka Värska poodi. Poes tegime puhkepeatuse 1,5 tunniks. Oli aega natuke rahuneda nendel, keda väsimus hakas kimbutama – tüdrukud ei olnud nii suureks pikaajaliseks koormuseks valmis. Tol päeval käisid pilved meie kõrval ja mõnikord värskendasid meid vihmaga, et liiga palav ei oleks. Kõige tugevama paduvihma möödumist ootasime Värska poes ja olime õnnelikud, et ei pidanud seda rajal ootama. Poes laadisime oma mobiiltelefone, sõime lõunat, ostsime toidu ja läksime edasi plaanitud punktini. Täname sind, Värska, oma külalislahkuse eest!
Tol päeval olime piirilähedasel territooriumil ja telefon vahepeal kasutas rändlussidet (roamingu) ning päeva lõpuks kohtusime piirivalveteenistujaid ja politseinikke, kes kontrollisid isikut tõendavaid dokumente ning küsisid kes me oleme ja kuhu läheme. See päev oli tõesti kõige raskem päev meie grupi jaoks – olime läbinud 40 km. Peatusime väikese Poogandi tiigi kaldal. Vett sealt ei julgunud võtta – see oli liiga must ja porine, läksime joogivett otsima, kuid kõik ojad olid liigkuivanud või soostunud. Saime joogivett talu perenaiselt, kes lahkesti lubas meil kõik mahutid kaevuveega täita. Õhtul, lõkke ääres tegime otsust, et ei saa edaspidi minna plaani A järgi ning on õige aeg plaani B kasutada. Hilja õhtul saime tunda, et edaspidised ööd tulevad külmad. Nii oligi.
Viiendal matkapäeval pidime läbima vaid 24 km ja jõudma Piusa koobastesse. Selle retke osas metsas oli nii palju mustikaid, et oli võimatu neid lihtsalt mööda minna, mitte provides. Käed ise ulatasid ja koormatud seljakotidega liikusime edasi, korjasime marju ja sõime kuni kõhud täis said. Läksime Koidula piiripunkti. Seal oli ka meie matka kõige raskem osa –kunagi oli seal 3 km raudteed, kus rööpad ja liiprid on nüüdseks maha võetud, kuid järele on jäänud jäme graniitkillustik, mille peal liikumine oli tõeline väljakutse ja raske väsimus niitis meid kõiki. Samal ajal olime väga ettevaatlikud, sest nägime rästikut ning keegi ei tahtud hammustada saada. Pärast selle teelõigu läbimist, kukkusid kõik maha ja puhkasid umbes pool tundi. Kahjuks täielikult jõud ei taastunud ning päeva lõpuni olid jalad väga väsinud.
Just sellepärast ei jõudnud me samal päeval külastada Piusa koobaste muuseumi. Tüdrukud olid väga väsinud ja kõndinud aeglaselt, pealegi üks nendest jäi haigeks. Saime lisaks teada, et ilmaprognoos lubab järgnevatel päevadel palju vihma. Kõigepealt valisime plaani C – lõpetada meie matka selles imeilusas kohas. Oli küll väga kahju, et meie seiklus lõppes nii kähku, kuid meie kõik mõistsime, et edasi võiks minna ainult pool gruppi. Seetõttu otsustasime kõik koos, et on parem kui jääb ainult positiivne mulje matkast.
Kuues matkapäev. Magasime kaua – taastusime pärast suurt pikaajalist koormust. Sõime rahulikult hommikusööki, pakkisime asjad kokku ja läksime ekskursioonile Piusa koobaste muuseumi. Vaatasime filmi nahkhiirtest, mis meeldis meile väga, külastasime nii suuri kui väikeseid koopaid. Koobastes ei näinud küll nahkhiiri, kuid nägime nende toitu – koobaste seinad ja laed olid sääski täis, leidusid ka mõned liblikad.
Lisainfo: Piusa koopad ehk Kagu-Eesti tuntuim turismimagnet. Piusa koobaste heledasse liivakivisse on kaevatud tunnelid, kus elavad nahkhiired. Suvel koobastes nahkhiiri pole, nad tulevad siia vaid talvituma. Seal asub ka Piusa koobaste muuseum, kus on seminariruum, meisterdamisruum, kinosaal ja arvukalt eksponaate. Külalised saavad kinosaalis vaadata filmikest nahkhiirtest, koobaste tähtsaimatest elanikest, ning seejärel suunduda koos keskuse giidiga Muuseumikoopa vaateplatvormile. Siinsamas Muuseumikoopa taga on Piusa liivakarjäär, Eesti suurim liivakast.
Lahkudes oli kurb meel, kuid lubasime, et tuleme kindlasti tagasi ja jätkame oma lõpetamata matka. Leidub ju veel nii palju huvitavaid kohti ja vaatamisväärsusi, mida veel näha ning kuhu me jõudnud ei ole. Kogu marsruut tuli kokku 130 km. See oli tõeline väljakutse meie grupile, kus igaüks sai endast, oma füüsilisest vormist ja võimalustest rohkem teada. Ootame järgmist võimalust, et seda ja teisi marsruute läbida, kus meid ootavad veelgi põnevaimad seiklused ees.
Noorte tagasiside matkast:
Agatha
Mul jäid matkast ainult head mälestused, vaatamata sellele, et oli raske ja natuke valus käia. 🙂 Üheskoos saime oma mugavustsooni mitu korda suurendada! Mulle jäid kõige rohkem meelde meie ühised õhtud ööbimis-või puhkekohas, tegime süüa ja taimeteed (nendest taimedest mida korjasime teel) ja lihtsalt ajasime juttu. Tulevikus mina muudaksin ainult üht asja: mitte käia 3 km sellel väga valusal kruusateel, vaid võtta ette RMK teelõik. Järgmisel aastal läheksin kindlasti uuesti matkale, küll aga on vaja selleks paremini oma jalgu ette valmistuda, siis läheb matk kindlasti korda!
Daša
Matk iseenesest mulle meeldis. Oleme jalgsi läbinud 130 km ja ma olen meie üle väga uhke. 🙂 See, mis mulle meelde jäi, on ühised õhtud lõkke ääres, millal valmistasime toitu ning uhket teravamaitselist teed chilli pipraga, ajasime juttu ning meenutasime sama päeva lustakaid momente…Tänu sellele matkale sain uutest puuliikidest teada. Loodan, et nende nimetused on mulle siiski meelde jäänud. Mina küll läheksin veel kord sellele matkale, kuid enne seda peab väga hästi ette valmistuma. Üldiselt olen matkaga väga rahul. Tänan kõiki nende 6 seikluspäeva eest!!!
Nikita
Matk meeldis mulle ka mu isale väga, jalad olid küll väga väsinud. Matkal imetlesin Eesti loodust ja selle vaateid. Loomulikult toimusid ka väikesed juhtumid ehk seiklused (ilma elamusteta kuidagi ei saa). Sooviksin, et igaüks meie skautidest ihkaks samalaadset matka. Tänan Alekseid, kes korraldas seda matka.
Evelyn
Matk oli suurepärane! Selle käigus sain ma väga palju uusi teadmisi ning kogemusi juurde. Matkalt sain väga palju elamusi ja mälestusi ning tingimata läheksin matkale veel kord.
Многодневный поход мы задумали ещё зимой – после прохождения ночного зимнего похода на выживание, решили проверить и свои возможности и заодно ознакомить детей с достопримечательностями южной Эстонии. По этой причине и был выбран небольшой участок тропы RMKPeraküla – Aegviidu – Ähijärve, который изобилует интересным рельефом и есть на что посмотреть.
Готовилась группа из 10 человек, часть из них принимали участие в зимнем ночном походе, затем устраивали однодневный поход на 50 км по маршруту Таллинн – водопад Ягала – Маарду – Мууга – Таллинн, который прошёл частично под проливным дождём и дал прочувствовать, что требования к одежде и обуви предъявляются очень высокие в таких условиях. В результате, к началу похода у нас осталось 6 человек – 4 скаута (14-16 лет) и 2 взрослых.
Изначально поход разрабатывался на 10 дней в двух вариантах – план А на 260 км и план Б на 200 км, при этом рассматривались варианты досрочного завершения похода и точки выхода с маршрута – в зависимости от возможностей группы и различных обстоятельств. Дневные переходы и места ночёвок были рассчитаны так, чтобы успевать пройти и остановиться на ночь на костровых/палаточных местах RMK. Также на маршруте были учтены места для пополнения продуктовых запасов и питьевой воды.
1-й день был достаточно коротким, так как выехали на поезде из Таллинна уже во второй половине дня и вышли на маршрут со станции Kiidjärve после 18 часов. Но уже на вокзале предоставил скаутам решить задачу – в какой вагон садиться, так как состав состоял из двух поездов и до Тарту ехал вместе, а потом половина шла в Валга, а другая – в Койдула и тут нельзя было ошибиться, чтобы попасть в нужное место.
По плану в этот день нам надо было пройти всего 10 км и остановиться на ночлег у кострового места Otteni. На деле оказалось, что времени потребовалось на час больше – скауты впервые в незнакомом месте пытались самостоятельно ориентироваться и понять куда нужно идти, я им не мешал. Затем местность вдоль реки Ахья достаточно рельефна и постоянно приходилось подниматься и спускаться. Дети начинают понимать, что поход – дело серьёзное и не является лёгкой прогулкой налегке по парку. Но виды, которые нам открывались на реку и у Большой и Малой Таэваскоды – это незабываемое зрелище.
В результате до места ночёвки добрались уже когда начало смеркаться. На этом месте уже отдыхала группа туристов, поэтому костёр разводить не пришлось – только поставили палатки, набрали воды и приготовили ужин. Утром же встали в 6 часов и, собрав палатки, тихонько отправились дальше, не тревожа соседей.
2-й день. В этот день у нас было по плану пройти 32 км, пройдя через Пылва и, пополнив запасы продовольствия в магазине, отправиться далее по полям Пыльвамаа до следующего места ночёвки. Леса изобиловали черникой и брусникой, местами попадались малина и голубика – на ходу ели всё, до чего дотягивались, а проходя мимо полей, попробовали овёс, пшеницу и рапс – в принципе, в пищу годится всё. В середине пути сделали большой привал на 1,5 часа, там же развернули палатки, просушив их от росы, дети устали настолько, что заснули на тропе прямо на своих рюкзаках. Организмы привыкали к нагрузке – это чувствовалось каждому.
К вечеру добрались до местечка Leevi – на возвышенности над самой длинной рекой Эстонии – Выханду. В этом месте дровник оказался со вторым этажом и дети решили палатку не ставить, а переночевать там, поэтому обошлись одной палаткой, где ночевали взрослые. Приготовили макароны и чай на ужин. Чай заваривали из различных трав и ягод, что находили по пути – черника, брусника, малина, вереск, с собою были мята, иван-чай и жгучий красный перец, который тоже иногда добавляли для остроты вкуса.
На 3-й день у нас уже начались приключения. С утра подремонтировали ноги – у кого-то появились мозоли, заклеили пластырями и отправились в путь. Знаки и километровые столбики, обозначающие тропу, стали встречаться реже, поэтому там, где мы должны были свернуть на Meenikunno trail, не нашли указателей и ушли дальше, а на следующем перекрёстке повернули не в ту сторону. Опомнились лишь через 2,5 км, когда сверились с навигатором и поняли, что теперь необходимо идти назад, чтобы вернуться на тропу. Далее прошли мимо озёр Mustjärv и Valgejärv и у второго решили остановиться на ночь, так как большая группа велотуристов уехала вперёд и место Rebasemäe, где мы хотели остановиться, было переполнено. Часть группы решила освежиться в озере и после купания действительно стало легче и свежее. Поужинав и пообщавшись с соседями, решили лечь спать раньше, так как на следующий день нужно было преодолеть не только запланированный изначально маршрут, но и 4 км, которые не дошли в предыдущий день. Ночевали в избушке, что очень сильно помогло утром.
4-й день начался с того, что пошёл сильный ливень. Мы собрались и ждали, когда он закончится, так как выходить и тут же промокнуть насквозь никому не хотелось. В результате вышли на полчаса позже, чем планировали, зашли к роднику ва Rebasemäe и по разломанной тропе добрались до родника и пополнили запасы воды, там же позавтракали и отправились дальше. Первые 10 км в этот день шли очень бодро – со скоростью 5-6 км/ч и сил было предостаточно. По пути нам встречались огромные виноградные улитки, но мы решили, что есть их не будем – ещё не настолько проголодались, да и в этот день планировали зайти в магазин в городе Вярска. У магазина мы сделали привал на 1,5 часа, тут уже пришлось немного успокаивать тех, у кого не выдержали нервы и сказалась усталость – девочки не были готовы к таким нагрузкам. В этот день мы как могли убегали от туч, иногда они нас догоняли и немного поливали, чтобы не было слишком жарко. Самый сильный дождь переждали в магазине – повезло, что он нас застал в Вярске, а не на тропе. Там же зарядили телефоны, пообедали, закупили продукты и отправились дальше.
Тут мы уже находились рядом с границей и телефон периодически переключался в роуминг, а к концу дня стали встречаться проверяющие – пограничники и полицейские проверяли документы, спрашивали кто мы и откуда. День этот был действительно самый сложный – прошли 40 км. Остановились в Poogandi на берегу небольшого пруда. Воду из него не рискнули брать для питья – она оказалась слишком чёрная и мутная, отправились на поиски воды, но все ручьи по пути были пересохшие, а водоёмы покрупнее – заболоченными. Добрались до хутора и добрая бабушка налила нам колодезной воды, которой наполнили все наши ёмкости. У костра решили, что в таком режиме все идти не выдержат, решили, что пора переходить на план Б. Уже вечером чувствовалось, что ночь предстоит холодная – так оно и было.
В 5-й день нам предстояло пройти всего 24 км и добраться до пещер Piusa. На этом отрезке пути в лесу было так много черники, что пройти, не остановившись было никак нельзя – руки сами тянулись к ягодам и мы, сгибаясь под тяжестью рюкзаков, собирали чернику и шли дальше. Прошли мимо пограничного пункта Kojdula и вот дальше не ожидали, что попадём на самый сложный участок пути – это 3 км бывшей жд ветки, с которой убрали рельсы и шпалы, но осталась гранитная щебёнка, идти по которой оказалось для нас всех очень тяжёлым испытанием. При этом приходилось внимательно смотреть под ноги, так как уже встретили гадюку и не хотелось осложнять и без того нелёгкий путь, укушенными конечностями. После окончания этого отрезка, все упали на землю и отдыхали полчаса, восстанавливая силы. Но полностью они так и не восстановились – до конца дня чувствовалась сильная усталость в ногах.
До закрытия пещер мы не успели – девочки очень сильно устали и шли медленно, к тому же одна из участницу заболела – у неё поднялась температура, болели голова и горло и заложило нос. Также мы узнали, что прогноз погоды обещает нам в предстоящие дни очень много дождя и тогда подумали и решили перейти к плану С – закончить наш поход в этом месте. Было жалко, что так неожиданно закончилось наше мероприятие, но мы все понимали, что дальше смогли бы пойти и дойти до конца лишь половина группы, поэтому решили, что пусть лучше останутся положительные впечатления от похода, но закончить сейчас, чем идти дальше и потерять половину группы в пути.
6-й день. Спали мы долго – восстанавливались после таких нагрузок. С утра не торопясь, позавтракали, собрали лагерь и пошли на экскурсию по пещерам. Очень понравился фильм и сами пещеры, побывали в различных – высоких и малых. Летучих мышей не встретили, но зато видели их еду – стены и потолки местами усеяны комарами, также встречаются бабочки.
Уезжали мы с небольшой грустью и надеждой, что обязательно вернёмся и продолжим наш путь, пройдя его полностью – ведь впереди ещё столько интересных мест, до которых мы не успели дойти. Весь путь получился 130 км и это оказалось очень серьёзное испытание для всех нас – каждый узнал что-то новое о себе и своей физической форме и расширил границы своих возможностей. Ждём следующей возможности пройти этот маршрут и другие, ещё более интересные.
Отзывы детей о походе:
Agatha
У меня от похода только хорошие воспоминания, даже если мне было сложно и чуть чуть больно ходить 🙂 Но зато мы все увеличили нашу зону комфорта в несколько раз! Больше всего мне запомнились вечера, когда мы все доходили до места отдыха, делали еду, чай (из того что собрали по пути) и просто болтали.В будущих походах я бы изменила только одну вещь, чтоб мы не ходили 3 км по маленьким камням, что было очень больно, но что поделать, это RMK. И да, в следующем году я бы в такой поход опять сходила, только надо получше подготовить свои ноги и все будет
Даша
Сам по себе поход мне понравился, мы прошли 130 км и я горжусь нами. Запомнились мне больше всего вечера у костра, когда мы готовили ужин, делали наш шикарный чай с перцем, болтали и вспоминали весёлые моменты за день… За этот поход я узнала много новых видов деревьев, которые надеюсь, я запомнила😂 Я бы сходила еще раз в такой поход, но перед этим нужно лучше подготовиться к нему, а так я всем довольна. Спасибо всем за эти 6 дней приключений!!!
Nikita
Поход мне с папой понравился, только ноги конечно же устали. В походе полюбовалсялся видами природы. Были же конечно и маленькие приключения (без этого не как). Хотелось бы, что бы все наши скаутов стремились к таким походам. Спасибо за весь проведеный поход Алексею.
Evelyn
Поход был замечательным. Во время него я смогла узнать много нового и получить нереально большой опыт. После похода осталось очень много воспоминаний и я бы обязательно прошла бы ещё раз.