Koolitussari Inspiratsioon “Hingelt noorte vanadekodu”

Nõupäevadel sündinud uudisüritus „Hingelt noorte vanadekodu” toimus 26.-27. novembril 2022.Nagu nooredki Noortekogul, tahavad ka meie vanemad olijad, kuigi Noortekogu east juba  välja kasvanud, saada kokku, mängida, areneda ja inspireeruda. Nii sai korraldatud 18+ üritus, et ühel nädalavahetusel aeg maha võtta ja end vabaks lasta. Mida kõike osalejad korda saatsid saad lugeda üritusel osaleja Ene artiklist.

26. novembri hommikul ärkasin elevusega, sest tõotas tulla põnev ja teguderohke nädalvahetus, koos imeliste inimestega. Seega, peale kiireid hommikuaskeldusi keerasin autonina Tallinna poole ning asusin teele, et jõuda õigeks ajaks Nelijärve Puhkekeskuses asuvasse Järvemajja, kus oli algamas skautide inspiratsioonikoolitus „Hingelt noorte vanadekodu“.

Kohalejõudes tabasin end mõttelt, et ilmataat on andnud arvestatava panuse ürituse meeleolukale kulgemisele, sest ümbritsev loodus oli maaliline ja võrratult kaunis, õhk talviselt karge ning puud ja põõsad kaetud koheva lumega, mis astudes jalge all häälekalt kriuksus.  Purgatsi järv oli kaetud jääkaanega, kuid järve keskel oli väike veelahvandus, mille olemasolu nautisid kohalikud pardikesed.

Avades Järvemaja ukse, nägin varsemast tuttavaid ja ka minu jaoks uusi skaudijuhte, kes kõik tervitasid tulijaid sõraliku naeratuse ja sooja kallistusega. Esmaste põgusate vestluste järel oli aeg suunduda oma tubadesse, et selga tõmmata kaasvõetud kokakostüüm. Toast väljudes lootsin näha viiteteist erinevas riietusega kokka, kuid oma üllatuseks nägin neid kordades vähem. Hiljem selgus, et ürituse korraldajad palusid osalejatel riietuda kokkadeks, meriskautideks, mägironijateks ja esmaabiandjateks. Vastavalt riietusstiilile jaotati osalejad võistkondadesse, mis said omavahel mõõtu võtta erinevate ülesannete lahendamisel.

Vahvate kostüümide uudistamise, sooja tervitusjoogi nautimise ning üksteisega tutvumise järel  algas koolitus, mille eesmärgiks oli vabastada oma keha ja vaim kõikidest muredest ja pingetest, vaadata sügavale oma sisemusse ning lubada esile kerkida peidetud tunnetel ja mõtetel. Vaimse rännaku visualiseerimiseks võis kasutada värvipliiatseid ja paberit. Valmisid nii erinevad, kuid samas nii sarnased pildid, mis kõik peegeldasid nende autorite teekonda oma tunnete mõistmiseni. Teekonnast iseendasse ja sellest inspireeritud joonistuse tähendust said kõik teistega jagada täpselt niipalju, kui nad seda soovisid. See oli uudne ja huvitav kogemus, mis aitas tõlgendada eneses peituvaid hirme, lootuseid ja ootuseid.

Peale vaimse rännaku läbimist oli aeg suunduda väikesele metsamatkale, kuhu sai jalavaeva vähendamiseks kaasa võetud ka paar salvokat. Tühja kelku järel vedada on üsna igav, mistõttu said esimesed „vanakesed“ kohe alguses võimlause istuda kelgule ning matk võis alata. Suundusime mööda lumiseid metsateid Nelijärve hüppemäele, kus nautisime võrratuid vaateid ümbritsevale loodusele. Pärast viivukest puhkepausi liikusime edasi, et jõuda madalama kelgumäeni. Hüppemägi tundus kelgutamiseks sobimatu, sest tehes mõned kiired matemaatilised tehted pidime oma kurvastuseks tõdema, et selle mäe kiirusega ei suuda me sammu pidada.  Õnneks jõudsime peatselt sobiliku kõrgusega mäele ja pikima liu võistlus võis alata. See oli ütlemata lõbus ettevõtmine, sest kelgule pidi mahtuma kaks kelgutajat, mis ei olnud just lihtsaim ülesanne, kuna kelk oli väike, kelgutajate jalad uskumatult pikad ning talveriided liiga paksud. Siiski, hea pakkimiskogemus aitas sellegi ülesande edukalt lahendad. Kõik osalised kelgutasid mäest alla ning matk võis jätkuda.

Järgmisena ootas meid ees line-tantsu õppimine, kus kogenud tantsija ja koreograaf Helen õpetas meile selgeks mõned laintantsu põhitõed ja -sammud. Seejärel avanes kõikidel võistkondadel harukordne võimalus luua üks äge line-tants, millega tuli osaleda ka õhtusel tantsuvõistlusel. Tantsu loomine ja õppimine oli paras pähkel, kuid kõik võistkonnad said suurepäraselt hakkama. Tantsuvõistlus oli väga tasavägine, kuid võidutantsuks osutus kõige naljakama muusikaga tants, mille õppisid ära ka kõik kohalolijad.

Päev veeres õhtusse tantsides, mängides lauamänge, nautides hüva leili ja jäiselt karget järvevett ning arutledes tõsistel ja vähem tõsistel teemadel.

Pühapäev algas eelmise õhtu tantsuvõistluse võidutantsu tantsimisega, mis aitas ärkvele raputada nii keha kui vaimu. Seejärel said meist vilkad päkapikud ning tegime kaasavõetud kommidest Nelijärve Puhkekeskuses elavatele Ukraina lastele kommipakid, mille toimetasid nendeni päkapikud Katri ja Gerde Kadi.

Seejärel oli aeg kuulata brasiillanna Bruna põnevat ettekannet Brasiiliast ja sealsest skautlikust liikumisest. Saime mekkida Bruna valmistatud Brasiilia rahvustoitu ning kuulda palju põnevat sealsest skautlusest. Lõpetuseks õpetas Bruna meile Brasiilia skautide seas populaarse mängu, mis nõudis nii nutti kui väledust.

Kogu ürituse vältel ja ka hiljem jagasid osalejad korraldajatele ainult kiidusõnu, sest tegemist oli esimese omataolise inspiratsioonikoolitusega, mis mõeldud ainult 18+ osalejatele. Pele vahva koosolemise oli võimalus jagada oma muresid ja rõõme ning saada häid nõuandeid ja nippe skautluse edendamiseks.

Peale nii inspireerivat koolitust jagub motivatsiooni skautluses kaasa löömiseks vähemalt kogu järgmiseks aastaks. Loodan, et korraldajatel on aega, tahtmist ja motivatsiooni jätkata sarnaste ürituste korraldamisega!

Aitäh korraldajatele ja osalejatele!

-Ene, Krõllide juht, üritusel osaleja