Jüripäev 2023

Kõik sai alguse 2021. aastal, kui ESÜ juhatus tegi meile ettepaneku korraldada järgmine Jüripäeva laager. Mõtlesime, et see on väljakutse, aga kindlasti saab olema huvitav! Pealegi on see nii sümboolne. Esimest ja viimast korda korraldas lipkond Siil Jüripäeva 2012. aastal Viimsis. See osutus suurepäraseks! Eesti skautlus sai siis 100 aastaseks. Avatseremoonias põles ilutulestikuga tohutusuur number “100”. Kes mäletab? See oli suurejooneline, tõstis skaudivaimu ning lõi meeleolu kogu Jüripäevale. Muide, siis leiutati üks naljakas JP meeskonna laul, mida otsustasime seekord samuti esitada.  

Niisiis, pakuti Siilidele korraldada Jüripäeva laager 2022, kuid koroonaviirus muutis kõiki meie plaane. Kõigil oli raske! Eriti raske oli skautidel ilma laagrite ja võistlusteta. See oli väga kurb aeg. Mitmed Jüripäevad olid korraldatud distantsilt. Kahju, et sel ajal skautlusega liitunud liikmetel oli skautlusest hoopis teistsugune arusaam kui vanadel olijatel. Nad kuulasid mõnuga meie lugusid seiklustest laagrites, võistlustel ja koolitustel, kuid ei uskunud, et see võimalik on.  

Kuid hurraa! See sai läbi! Maailm muutus peaaegu endiseks ja jutt klassikalise Jüripäeva korraldamisest sai alguse 2022. aasta kevadel. Korraldusmeeskonna valimine sai alata. Svetlana kutsus kampa oma rändurid, kes on lipkonnas olnud juba 10-20 aastat. Kord skaut – alati skaut! Iga Jüripäev on skaudi jaoks eriline sündmus, millega algab meie välihooaeg. Iga Jüripäev on üks uskumatu seiklus, täis eredaid emotsioone, mis annavad laagrielule alguse. Kauaoodatud kohtumised vanade sõpradega, skaudikatsed, mis annavad mõista, et talvised teoreetilised koondused ei läinud aia taha. 

Kogusime kokku vahva rändurite meeskonna, kellel kõigil oli hea meel korraldamises kaasa lüüa, jätsime kõik oma asjaajamised kõrvale ja panime jõu sellesse, et laager hästi sujuks. Igal koosolekul oli tunne, et me teeme midagi tähendusrikast, mis pakub rõõmu noortele – nii enda lipkonna kui ka teiste omadele. See tekitas soovi teha aina rohkem ja paremini. 

Rollid said jaotatud ja esimesed kohtumised peetud. Paljudel oli kogemus Jüripäeva laagri korraldamisega 2011. aastal Viimsis ning Svetlana ka säilitas kõik 10 aasta tagused dokumendid, fotod ja videod! Meie, analüüsinud varasemaid puudujääke, vigu ning aastate jooksul kogunenud kogemust, asusime korraldama. See polnud meile võõras, mistõttu käis protsess kergelt. Sügav kummardus Svetlanale täpsuse ja tohutu tähelepanu eest igale detailile ning kõigi toimingute ratsionaalsele analüüsile. Võtsime võimalikult palju arvesse kõiki nüansse, kuid mõned meist sõltumatud aspektid tekitasid siiski ebamugavusi. Näiteks pesemise võimaluse puudumine. Kahjuks on tegu vana kooliga, mille kanalisatsioon 300 pesijale vastu ei peaks. Samuti oli raskusi erimenüüga inimestega, keda väike koolisöökla ei suutnud täielikult toita. Ehk on järgmisel korral mõistlik anda neile võimalus endile ise süüa teha.  

Lõpuks sai kõik laagriks valmis! 

Reede, 21. aprill. Skaudid hakkasid saabuma. Laagri sponsor Balbiino kostitas kõiki jäätisega, tehes tuju magusaks. Aulas toimus viktoriin, mis pani proovile teoreetilised teadmised. Loodame, et viktoriin aitas tuvastada üksuste teadmistes puudujääke, mida hiljem parendada;) Õhtul rivistusime tõrvikurongkäiguks. Ilm oli ilus ja marsruut ideaalne – ei olnud liiga pikk ega liiga lühike. Avatseremooniaks kogunesid ka kohalikud elanikud, keda köitsid trummide hääled ning 300 marssijat, kes kandsid tõrvikuid ja lippe. Sellist vaatepilti pole Maardu linn ilmselt kunagi näinud. Tore oli vestelda sõbralike kohalike elanikega, kes küsisid suure huviga skautluse kohta. Avatseremoonias näitasime Maardu linna legendi, naljakat siilide tantsu ja kümne aasta tagust JP meeskonna tantsu. Kõlasid ka ilus lugu Nikitalt ja Evelinalt Siilidest, tervitussõnad Maardu valitsuselt ja peaskaudilt. Loomulikult süütasime lõkke ning kinkisime kõikidele üksustele lambid, millega oli tore korraldada lõkkeõhtu ka siseruumides. Meeldivate emotsioonidega naasid kõik kooli ja vajusid järgnevate seikluste ootuses magama. 

Laupäev, 22. aprill. “Seiklustega kohtumiseks valmis!”  Esimene matkastart oli vanemskautidele ja ränduritele, kelle marsruut oli pikim. Siis läksid välja skaudid ja päris viimastena hundud. Püüdsime teha matkaraja mitte liiga keeruliseks, võimalikult huvitavaks ning loogiliseks, et kõigil oleks hea meel. Ülesanded punktides ei olnud rasked, kuid dünaamilised ja arusaadavad. Ummikute vältimiseks kontrollpunktides kujundasime ülesanded nii, et nende täitmiseks kuluks viis minutit. Kõik osutus suurepäraseks. Loodetavasti meeldis see kõigile! Isegi lõkke tegemise punkt, kus paljud määratud aega ei jõudnud, näitas, millise eesmärgi poole püüelda.  

Viimases matkapunktis said skaudid ja hundud kingitused. Selle punkti ajalugu on järgmine. Me kõik olime kunagi väikesed ja liitusime skautlusega. Meil oli imeline skaudipõlv. Skautlus õpetas meile palju ja siit leidsime tõelisi sõpru. Nüüdseks oleme kasvanud ning meil on suurem võimalus korda saata heategusid. Jääme aga truuks oma üksusele ning skautlusele üldiselt, mille tõttu tegime noortele kingitusi, et nende skaudipõlv oleks veelgi helgem. Seejärel kasvavad nad suureks ja on meie asemel noorematele kaaslastele heategusid tegemas ning helgeid emotsioone ja kasulikke asju kinkimas.  

Õhtul oli lahe üritus, mis lõppes lummava galakontserdiga! Selle suurejoonelise idee autor oli Svetlana. Kõik Jüripäeva osalejad jagati rühmadesse. Igal neist oli oma mentor, kellega koos esinemist ette valmistati. Saime nendesse meistriklassidesse kaasata inimesi väljastpoolt skautlust. Kõik õppisid midagi uut ja tutvustasid neid inimesi skaudiliikumisega. Mentorid jäid samuti kohtumisega väga rahule. Laagri sponsor French Gourmand kostitas kõiki pontšikutega. Skaudid on tõelised maiasmokad!:) 

Öösel oli põnev öömäng. Huvitav, loogiline ja väga dünaamiline. Magus maius enne magamaminekut. Selle eksklusiivse mängu mõtles välja üks vanimaid Siile Ilja Denisov. (Mitte vanuse tõttu vanim.) Ta astus Siilide lipkonna 1996. aastal, seega on ta seljatanud kümned Jüripäevad ja öömängud. Aastatepikkune kogemus aitas tal põneva mängu kokku panna. Osalejate tagasiside järgi õnnestus mäng tõesti hästi.  

Pühapäev, 23. aprill. “Kas tõesti on lõpp?” Tegime klassiruumid korda ja rivistusime paraadiks. Ilusad rohelised vormid, mustad püksid, pidulikus riietuses skautide meeletult kaunis välimus ja palju, palju lippe. Orkester ees marssisime rõõmsalt ja uhkelt mööda Maardu tänavaid. Inimesed vaatasid akendest, tegid telefonidega pilte ja keegi postitas sellest midagi YouTube’i. Pidulik rivistumine toimus Maardu metsapargis tiigi lähedal. Orkester mängis Eesti skautide hümni ning kõik 300 inimest laulsid. Järgmisena saabus tore auhinnahetk. Auhindu ja Peetri Pizza suured ampsud võideti viktoriini ja matka eest kolmes kategoorias ning samuti öömängu eest. ESÜ juhatus jagas kahe aasta jooksul saadud edutused tublidele skautidele.  

Kooli lähedal laiusid seljakottide mäed. Läksime laiali. Kohtumiseni järgmistes laagrites! 

Artikkel avaldati 10.07.2023