ISGF, SKM, ESAK – mis imeloomad need veel on?

Kas mäletad põnevaid seiklusi skaudi radadel või vahvaid skaudisõpru ning meeleolukaid õhtuseid koosviibimisi lõkke ääres? Või olemist valvepostil omadega? Või pool salaja kuskil kooli pimedas koridori nurgas itsitades?

Võibolla oled avastanud ennast hetkes, kus tavapärased noortele suunatud skaudiprogrammid Sulle enam ei kohaldu (ehk et elukogemust on juba enam kui 26 aastat), aga skautlikud põhimõtted on sellegi poolest üks osa Sinu elust ja DNAst. VÕI TAHAKS, ET OLEKS ROHKEM? Samas on aga elu teinud omad korrektuurid ning paraku ei leidu aega tegeleda noortega regulaarselt ja iganädalaselt, kuid hea meelega lööks kaasa ühel või teisel moel skautlikes tegemistes ja ettevõtmistes?

Kas teadsid, et just sellisel sihtgrupil on suisa olemas ülemaailmne organisatsioon ISGF (International Scout and Guide Fellowship? Kas teadsid, et Eesti kuulub ka ISGFi juba aastast 2002?

19.-26. septembril toimus Poolas, Puck sadama linnakeses kohalike skautide majutuskeskuses ISGFi Kesk-Euroopa Regiooni Konverents, kuhu oli Eestit esindama sõitnud skm Valdik Kask (ESAK (Eesti Skautlik Antoni Keskgild) President). Seekord oli konverentsi teemaks “No future without a past” – “Pole tuleviku ilma minevikuta”, kus arutleti peamiselt sellest, kuidas säilitada skautluse traditsioone ja samal ajal kaasas käia tuleviku uute trendidega. Lisaks räägiti sellest, kuidas paremini kaasata täisealisi ja seeniorskaute ning pakkuda just sellele vanusegrupile sobivaid tegevusi, programme, projekte ja võimalusi. Sealt sai üles korjatud nii mõnigi huvitav mõte, mida edasi arendades võiks need leida head rakendust ka Eestis!

Niiet, kui Sa tunned, et oled täna sarnases olukorras – tahaksid kaasa lüüa skautluses, aga ei saa seda paraku teha nii tihti, kui tahaks või tekkis mõtteid või küsimusi, siis võta julgelt ühendust – skm Valdik Kask (valdik@skaut.ee).

Oot, aga mis asi see SKM seal Valdiku ees on?

SKM = Sõbrad Koos Metsas? No peaaegu 🙂
SKM lühendi taga peitub SKaut Master. Kuna aga maailm ei ole mitte must-valge, siis on asi veidikese keerukam ja värvilisem. Nimelt kuuluvad skautmasterid (skm) ja nooremskautmasterid (nskm) ühisesse kogusse, millel nimeks on skautmasterite kogu ehk SKM Kogu (sageli kasutatakse selle kogu lühendina kõnekeeles ka omakorda SKM 🙂 ). Skautmasterite kogu tegeleb peamiselt skaudijuhtide toetamisega, aga ka skautluse toetamisega üldisemalt nii nõu kui jõuga.

Aga mis see ESAK ja ISGF veel on? ESAK ehk Eesti Skautlik Antoni Keskgild on tänaseks kujunenud Eestis seeniorskautide klubiks. See formaat on väga hea ja suurepärane võimalus skautluse põhimõtteid kõrgelt hindavatele täiskasvanutele ja seenioritel, et kaasa lüüa skautluses.
ISGF on rahvusvaheline organisatsioon (Internatsional Scout and Guide Fellowships), mis on WOSM ja WAGGGS kõrval kolmas ülemaailmne skautlik organisatsioon, mis koondab enda alla skautliku eluviisiga täiskasvanud ja seenioreid ning toimib fellowship formaadis. Eestis kuuluvad ISGFi organisatsiooni ESAK ja SKM Kogu.

SKM Kogu juhatusse kuuluvad:

• skm Valdik Kask
  • nskm Küllike Villa
  • nskm Ille Maidre
  • nskm Aune Suve-Kütt
  • nskm Veeda Kala

ESAK juhtimise mudel on sarnane ISGFi kuuluvates liikmesriikides. Juhatuse tööd juhivad President ja IS (International Secretary), kes üldjuhul on ühtlasi Eesti mõistes abijuht (vice president). ESAK president on skm Valdik Kask, IS koht on hetkel täitmata.