ESÜ suvelaager “Ma saan hakkama”

16.-19. juulil 2019 toimus Tagametsas metsalaager “Ma saan hakkama”, mille korraldajateks olid noored, kellest noorim oli 17-aastane. Neli päeva kestnud laagrisse tuli kokku sadakond skauti üle Eesti Tallinnast-Tartuni ja Narvast-Pärnuni, moodustades läbilõike Eesti skaudiorganisatsiooni liikmeskonnast. Laagri korraldajateks olid noored alates 17-eluaastast, veelgi enam üle Eesti – Tallinnast Võruni ja Narvast Pärnuni.

Laagri vältel toimusid mitmed tegevused ja töötoad, kus skautlusele omaselt iga noor ka ise valikuid sai teha. Lisaks ettevõtlikkusele ja noorte ühiskonnaprotsessides osaluse simulatsioonidele, toimusid töötoad, kus sai harjutada telkmantli ülespanemist ning õppida varjualuste ehitamise teooriat, käepärastest vahenditest veefiltrite tegemist, laagris ohutuse tagamisele mõtlemist, meeskonnatöö abil takistusraja läbimist, matka planeerimist ning veel mõndagi muud.

Laagri teisel päeval toimus Eesti Noorteühenduste Liidu läbiviidud kohaliku omavalitsuse simulatsioon, mille jooksul mängisid noored läbi ühe näitliku valla koalitsiooniloomise protsessi, kus pidid näidetena toodud valimislubaduste seast oma eelistused valima ja otsustama, mida piiratud eelarve tingimustes ellu viia ning jõudma lõpuks koalitsioonikokkuleppeni. Näitlik poliitläbirääkimine oli osalenud noorte jaoks huvitav ja paeluv ning kõik noored lõid selles aktiivselt oma arvamusi esitades ja neid kaitstes kaasa, tõdesid seda korraldanud Roger Tibar ja Mikk Tarros Eesti Noorteühenduste Liidu juhatusest.

Kolmandal päeval toimunud laagrimatka korraldasid noored endale ise. Iga salk valis ühiselt endale marsruudi ning korraldasid ka tegevuspunktid, kujundades sellega matka seikluslikuks rännakuks Saarjõe maastikukaitsealal. Laagri juurde kuulus ka sportimist, võimalus oli kanuudega mööda Saarjõge sõita ja enda rõõmuks ja/või ka võidu nimel “peaskaudi krossijooksul” joosta.

Laager toimus parimas skautlikus vaimus ja ka ilmataat oli taas skaute kaitsev – pea kogu laagri aja paistis päike ning paar üksikut vihmahoogu ei rikkunud sugugi kokku tulnud skautide laagrielamust.

Laagrijuht Veeda Kala võttis laagri kokku: “Tõeliselt rõõmuvalmistav oli, et noored näitasid ise üles initsiatiivi ja pakkusid oma abi laagri korraldusmeeskonnale. Hea meel oli kuulda ka noortejuhtidelt, et neil pole nii rahulikku laagrit ammu olnud ning on hea meel näha noori iseseisvalt toimetamas ja kohusetundlikult vastutust võtmas. Olen meeletult tänulik oma meeskonnaliikmetele nende positiivsuse, töökuse ja toetuse eest, oma nõuandjatele ja toetajatele minu mõtte lahti harutamise ning minu julgustamise eest ning osalejatele selle laagri imelise teokssaamise eest! Järgmise korrani!”

Laagrit jääb meenutama pildigalerii Eesti Skautide Ühingu galerii ja video laagrist.