Balti Jamboreel Lõuna-Lätis

Balti Jamboree laager ehk lihtsalt BJAM toimus sel aastal Läti Vabariigis, Ezernieki Turismi-ja Puhkekeskuses 07.-13.07.2019. See on kolme Balti riigi ühislaager, mis toimub peamiselt iga nelja aasta tagant (mõnikord toimuvad ka mõningad nihked). Laagri toimumisele panevad õla alla nii leedukad, lätlased kui ka eestlased ja laagrisse kutsutakse ka sõpru väljaspoolt neid kolme riiki. Sel aastal oli päris suur esindus Iisraelist, välisriikidest olid esindatud veel Saksamaa ja Austria. Eesti skautidest olid osalemas ka üksus Okaskannel ja Narva Meriskaudid. 

Rakvere Skaudid on osalenud kolmes laagris: Leedus (2010), Eestis (2015) ja nüüd siis Lätis (2019). Kahjuks ei õnnestunud ühelgi meie (Rakvere) skaudil osaleda esimeses laagris Lätis (2006). Järgnevalt jutustab oma esimesest Balti Jamboree kogemusest Rakvere skaut Mait Sander Nõlvak: „Minu jaoks oli see laager esimene välislaager. Siiani on minu laagrikogemused piirdunud laagritega Rakveres ja teistes Eesti linnades. Ma ootasin väga seda laagrit. BJAM oli üliäge, huvitav ja põnev. Kait Popov Vaeküla Siilikestest oleks peaaegu sissemagamise pärast kõigest sellest ilma jäänud, aga õnneks jõudis ta Tallinna bussi peale ja saime ta koos mõne teise üksusega Tallinna bussijaamast peale. Väikeste vahemaandumistega Märjamaal, Pärnus ja Riia lähedal ning meie laager ja seiklus võiski alata. Laagris oli palju erinevaid tegevusi, mida teha ja sai palju nalja. Suur väljakutse oli lõkkel süüa teha, joogivett tassida ja kuivkäimlates asjal käia. Sõprade leidmine ja nendega rätikute vahetamine oli üks parimaid asju üldse. Istud ühe Iisraeli skaudiga lõkke ääres, räägid maast ja ilmast, ja äkki on võimalus oma sini-must-valge skaudirätik vahetada Iisraeli skautide rätiku vastu. Disko viimasel õhtul oli viimase peal, mina ja Nõo gaid Elor Lees tantsisime Michael Jacksoni Billy Jean järgi ja kõik olid vaimustuses ning elasid meile kaasa. Koha poolest oli see väga mõnus koht ja matk, mis oli laagrielu peamine osa, on juba omaette teema. See oli põnev ja pani paljud proovile. 24h matk oli põnev ja meeldejääv, seal oli väga hea ööbimiskoht ja ka toitlustus oli hea. Viimasel päeval toimunud laagri laat oli meeldejääv ja sealgi sai teha midagi lõbusat, toredat ja vaimustavat. Ma tantsisin, kuulasin muusikat, tassisin vett, tegin lõket, sõitsin kanuuga, matkasin ja leidsin uusi sõpru. Kõik tegevused olid vajalikud, et harida ennast ja õppida  paremini looduses ellu jääma. Ma vahetasin rätikuid, sest nii ma leidsin uusi sõpru ja sain teisi huvitavaid kaelarätte. Ma vahetasin rätikuid nendega, kes olid julged, küsisid ilusti ja olid lõbusad, sest mulle meeldivad sellised inimesed. Ootan juba järgmist laagrit, kuuldavasti saab see olema Euroopa Jamboree Poolas 2020 juuli/august Gdanski linnas.“

Mait Sander Nõlvak ja Andres Lillemägi 
Rakvere Skaudid