Balti Jamboree 2022 ehk Metsavennad Leedus ringi vanderdamas

2022. aasta suvel korraldati juba viiendat korda Balti Jamboree!

“Back to the Balts” nimeline laager toimus 24.-31. juulil Leedus, Naisiai linnakeses. Eestist oli üle 100 osaleja, kellest pooled olid skaudid. Üheskoos veedetud nädal läks kiirelt mööda koos huvitava programmi, matka, ägedate lõkkeõhtute, uute sõpradega kohtumise ja mille kõige muuga.

Laager algas piduliku rongkäigu ja tseremooniaga suurel Arenal, kus kõiki tervitati ja lubati toredat laagrit (väike saladus – lubadust ei murtud ja laager oli tõesti imetore). Laagriala oli suur ja kaunis, kuigi eestlasele harjumatult lage. Enamasti leidus seal põlde ja väljasid, metsa aga minimaalselt (seda ka kogu ülejäänud Leedus). Siiski oli tegemist imelise kohaga, kust ei puudunud ka 20 erinevat kiike, kaks järve ilusate liivarandadega, kaks toidupoodi, kebabiputka, vägev rohuroheline Arena (meenutades Teletupsumaad), sinise välisfassaadiga kuubikukujuline Icecube ehk söökla/pesumaja ja mänguväljakud. See oli hoopis midagi erinevat meile kodusest Tagametsast, kuid just selle tõttu supervinge koht!

Sellel aastal oli laagri fookus ajalool ja traditsioonidel.

Programm koosnes ajaperioodidest – nii said osalejad ühel päeval meisterdada nahast vidinaid ja tunda end kui eelajaloolises Leedus, järgmisel päeval aga smuugeldada uusajal raamatuid valvsate piirivalvurite silme alt üle Leedu piiri või hoopis rännata tulevikku ja poodelda suveniiripoodides lähima linna Šiauliai tänavatel.

Õhtuti toimusid suurepärased suurkogunemised teletupsumaalikul Arenal, kus sai kuuesaja osalejaga laulda, tantsida, naerda ja seda iga õhtu eri kultuuri moodi – leedu, läti, eesti, ukraina ja iisraeli. Eesti lõkkeõhtu oli (otseloomulikult) parim, sest tänu pikale eelnevale planeerimisele oli meil fa-fa-fantastiline programm koos skautlike lauludega, Siilide imenaljakate lõkkenaljade ja ringmängudega ning mis peamine, lõkkega, mis põles! Tänu ettenägelikele gaididele olid meil Eesti metsadest pärit puud, mis imeliselt põlema süttisid.

Peale ametlikku kultuuriõhtut toimusid peod, kus suurel laval astusid üles skaudibändid, kes vaiksesse Naisiai idülli natuke vürtsi tõid. Rahvas keerles ja pöörles leedukeelsete hittlugude käes ning juubeldas, kui esitusele tuli ka paar inglisekeelset popplugu. Loomulikult said need, kelle tantsulõvi parasjagu tukkus, pealt vaadata ja õhtut nautides uute sõpradega suhelda. Eesti disko oli (nagu ikka) teistest üle. Peale poolt laagrit Leedu räppi sai lõpuks kuulata klassikuid: Anne Veskit ja Metsavendi!

Suur hitt oli ka külaliste- ja laadapäev.

Kõik tehti korda ja sõnad loeti peale, et nuga vööl ringi ei käidaks, kuigi reaalsuses ei näinud enamus osalejad ühtegi tähtsat külalist lähemalt, kui õhtul Camp TVs näidatud piltidelt. Turg oli seevastu suur õnnestumine. Laadal said osalejad teenida ja kulutada Baltiseid (eksklusiivselt selle laagri jaoks välja prinditud rahatähed), pakkudes või ostes erinevaid teenuseid ja tooteid nagu patriootlikud esemed, massaaž, muusika, mängud, toidud, loosid, võitlused, teistele vee pähe kallamine ja palju muud loomingulist ja lõbusat. Hiljem toimunud oksjonil oli võimalik teenitud raha eest soetada telke, magamiskotte, esmaabikomplekte, seljakotte ning muud head ja paremat.

Viimane õhtu oli raskeim, sest liiga äge oli pimeduses läbi võsa, mööda telkidest ja tähtede valguse saatel vanderdada ühelt väikselt lõkkeõhtult lätlaste juures leedukate omale ja vahepeal vahetada eestlasest gaidi või skaudiga oma öömuljeid. Keeruline oli lahkuda lõkke ja aina kasvava skaudipere soojuse küüsist, pakkida kokku oma nädalane kodu ja istuda tagasi bussi, mis viis Eesti poole. Kogutud elamused, läbi elatud raskused, sõbrad nii Eestist kui mujalt võtavad kokku selle laagri, mida saab jagada ja mäletada veel pikalt ning mis oli hindamatu ja äge kogemus igale osalejale.

Loo autor: Tuuli Hanson (Ökoskaudid)