Noorsootöö kutse taotlemise infotund 03.02.2020

Ürituse kuupäev:
03.02.2020
Registreerimise algus:
27.01.2020
Kohtade arv:
Piiramata
Registreerunud:
4
Registreerimise lõpp:
02.02.2020

Noorsootöötaja kutsest

Järgmine noorsootöötaja kutse taotlusvoor on algamas juba veebruari lõpus, seega ootame kõiki huvilisi Tallinna Skaudmajja infotundi 3. veebruaril kell 18:00, et üheskoos taotlusprotsessiga tutvust teha ja varasemate taotlejate kogemusi jagada. Seniks aga jagan väikest meenutust möödunud aastast:

See oli veebruaris, kui võtsime vastu otsuse, et meie kogenud skaudijuhid, kes iganädalaselt noortega tegelevad, omavad piisaval määral praktilist ja teoreetilist pagasit, olles seega piisavalt kompetentsed, et võiksid kaaluda noorsootöötaja kutse taotlemist. Noorsootöötaja kutse omistamine näitab inimese pädevust noortega töötamisel, tema kogemustepagasi suurust ja tegevuse mõtestatust, olles seega laiemalt tuntud kvaliteedinäitaja. Viimasel ajal on märgata, et kohalikud omavalitsused ja teised rahastajad liiguvad suunas, kus toetuse määramisel võib saada otsustavaks meie võimekus noortega tegelejate pädevust tõendada. Noorsootöötaja kutse on selleks sobivaim, tõendades riiklikul tasandil ära skaudijuhi vastavuse kutsestandarile, lisaks hõlmab see ka laagrikasvataja kutset, mis on meil skaudijuhtidena teadupärast vajalik suurlaagrite läbiviimiseks. 

Õige pea, veebruari lõpus, sai Tallinnas ja Tartus kokku kutsutud noorsootöötaja kutse taotlemise infotund kõigile huvilistele, kus keskendusime taotlusprotsessi selgitamisele ning koheselt sai moodustatud ka taotlejate tugigrupp, kus üksteisele toeks oldi ning oma edusamme ja kimbatust jagati. Kutse taotlemiseks vajalike portfooliote koostamiseks oli selleks hetkeks aega pisut üle kuu. Mõned asusid koheselt tööle, teised jällegi võtsid rahulikumalt – igaüks tegutses omas tempos ja aprilli alguseks olid kolmel vapral skaudijuhil portfooliod esitatud. Siis, kui suurem töö tehtud sai, jäi veel asi kenasti kutsekomisjoni ees vestlusel ära vormistada – ning seda nad kõik ka tegid, kõik positiivse kogemuse võrra rikkamana ja noorsootöötaja kutsetunnistus taskus. Meil on meeletult hea meel, et Liina, Jaan ja Siim selle väljakutse vastu võtsid ning meile julgust süstisid, et ka ise see teekond jalge alla võtta, sest uued taotlusvoorud toimuvad igal sügisel ja kevadel.

Siin aga  mõnedmõtted tunnustatud noorsootöötajatelt:

Jaan Silvet

Noorsootöötaja kutse teema tuli mulle uudisena. Samas, kuna see juba välja pakuti ning ma noortega tegelen, siis mõtlesin, et mis seal ikka, proovin ära. Portfoolio koostamine oli ühtlasi energiat nõudev kui ka huvitav. Ajaliselt võttis see õnneks palju vähem kui esialgu hoiatati. Teemade ring oli äärmiselt lai ning ma polnud osadele teemadele süstemaatiliselt varem mõelnudki. Samas, iga uus asi arendab alati inimest edasi. Intervjuu kohta mul otseselt ootusi ei olnudki. Kuna ma olin ESÜ poolt esimene, kes vestlusele läks, siis ei saanud ka varem küsida tagasisidet. Intervjuu kujunes väga meeldivaks. Ma küll kõigele, peamiselt seadusandlust puudutavatele küsimustele kohe vastust ei teadnud, kuid suutsin oma sõnadega vastuse lahti seletada. Sellest ka piisas. Õhkkond oli vestluse ajal väga meeldiv. Kõik intervjueerijad tundsid elavat huvi skautluse vastu ning küsisid hulga küsimusi ka väljaspool portfoolio teemasid. Lõppkokkuvõttes siis komisjon leidis, et ma olen väärt noorsootöötaja tase 4 kutsetunnistust saama. See oli väga positiivne tagasiside mulle ning näitas, et see, mida ma iga päev noortega skautluses teen, on just see, mida ka riiklikul tasandil noorte juhtidelt oodatakse. Soovitan kindlasti ka kõigil teistel skaudijuhtidel see tee läbi käia.

Siim Maripuu

Kui juhatusega sai otsustatud, et noorsootöötaja kutse taotlemine on ESÜ-le selgelt kasulik ning tahame soodustada skaudijuhtide poolt kutse taotlemist, tekkis mõte seda ka omal käel proovida. Alguses naljaga öeldu muutus kutse teemalistel kohtumistel järjest reaalsemaks ja sellele lisandus ka huvi – kuidas see protsess siis ikka käib ja kui keeruline see on. Kokkuvõttes tuleb öelda, et oli lihtsam kui alguses tundus. Portfoolio koostamisele kulutatud aega võib lugeda asja ette läinuks juba seetõttu, et sai iseenda jaoks noorsootöötaja tegemised ja skautlik tegevus läbi mõeldud. Muidugi läks vahetult enne esitamist kiireks ja enne intervjuud oli närv sees, aga see käib vist minu puhul asja juurde. Intervjuu ise oli minu jaoks väga meeldiv, sain valdkonna inimestega ESÜ tegemisi arutada. Muidugi on kutse saamine ka tore teadmine iseenese jaoks. Julgen seda protsessi täitsa soovitada.

LISAINFO: Lisainfo koolitusjuht Ene-Ly Lehtmaa – koolitus@skaut.ee