Ellujäämismatk 2023
4.-5. veebruaril toimus Nelijärve puhkekeskuses ja selle ümbruses Ellujäämismatk. Ürituse eesmärk oli tugevdada osalejate meeskonnatööd ning õpetada neile olulisi ellujäämisteadmisi, mis võivad ühel päeval elus kasuks tulla. Sel aastal korraldasid matka Ökoskaudid ning abiks oli veel mitmeid vabatahtlike.
Talvine matk pakkus osalejatele võimaluse proovile panna oma kaardilugemise ja kompassi kasutamise oskused ning päästa hädasolijaid külmast pimedusest ja karmist talveilmast hoolimata.
Ellujäämismatk algas laupäeva õhtul. Seitse meeskonda kogunes Nelijärve puhkekeskusesse, kus toimus ürituse avamine ja viidi läbi matka esimene punkt – varustuse kontroll. Kõigil oli kaasas varustus, mis oli vajalik külma ilma ja raske matka jaoks. Iga meeskond oli varustatud kaardi, kompassi, esmaabikomplektiga ja teiste hädavajalike vahenditega, et valmistuda võimalikeks ootamatusteks ja hädaolukordadeks.
Alguses tundus matk üsna lihtne, kuid peagi selgus, et rajal oli palju väljakutseid, mida hoolikalt jälgida tuli. Mõnel meeskonnal õnnestus juba varakult kaardilugemisega hätta jääda ja valesti suunda võtta. Kuid tänu meeskonnatööle ja kiirele kohanemisvõimele leiti siiski peagi taas õige suund. Öö saabudes oli talv juba täies hoos ning ilm muutus järjest külmemaks. Osalejatel tuli kohaneda külmaga ning hoida oma varustust ja keha soojas. Matka käigus tuli lahendada erinevaid ülesandeid ja aidata hädasolijaid.
Üks suurimaid proovilepanekuid oli matka viimases punktis, kus pärast ööpikkust külma matka veel kohe sooja ei saanud: vapramad pidid hüppama jääauku ning seda lausa riietega. Mida rohkem meeskondi finišisse jõudis, seda rohkem pealtvaatajaid jääaugu punkti juurde ka kogunes. Kõik meeskonnad olid tublid ja teenisid ujumise eest väärikalt punkte. Tänu suurepärasele meeskonnatööle ja positiivsele meeleolule suutsid kõik edukalt lõpetada matka etteantud 12 tunni piires.
Matka kiireim aeg oli 9 h ja 22 min, mis kuulub Tormilinnu ja Pääsusaba ühismeeskonnale meeskonnale „Kus päike on?“.
Kokkuvõttes oli matk tõeline väljakutse nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Osalejad said kogeda, kuidas elada karmides talveoludes ning kasutada oma oskusi ja teadmisi ellujäämiseks. See oli kindlasti kogemus, mis andis neile enesekindlust ja arendas nende meeskonnatöö oskuseid. Osalejad tänasid korraldusmeeskonda ning seda matka soovitati ka teistele seiklushimulistele inimestele.
-Miron Šois, Ökoskaut, korraldusmeeskonna liige