Külmal talvepäeval meenutan suvelaagrit

Aeg on kiirelt mööda läinud ja kätte on jõudnud jõulukuu koos ilusa valge lume ja külmaga. Siinkohal meenutan, mis toimus suvel Tagametsas, kui ilm oli soe ja päike paistis. Nimelt toimus käesoleva aasta juuli viimsel nädalal ESÜ suvelaager “TERVIST”, mis jäi meelde nii mõnelgi osalejal.

Kuidas see alguse sai?

Kõik algas minu (laagri peakorraldaja) sees juba tunduvalt varem. Pikka aega ei olnud laagril korraldajat ning võtsin julguse kokku ja kirjutasin juhtidele kutsudes neid üles ühiselt laagrit ära korraldama, kuigi end ma peakorraldajaks ei pakkunud. Mõned soovijad tõstsid isegi käe, mis oli hea märk. Kahjuks ei soovinud ka keegi teine peakorraldaja rolli võtta. Minu sees sai otsus ilmselt valmis ise see vastutus võtta 2023. aasta talvisel Ellujäämismatkal kui Karli ja Ragnariga öösel pimedas ja külmas matkarada läbisime ja meil suvelaagri teema jutuks tuli. Sel hetkel ma kõva häälega oma valmisolekust teada ei andnud. Jõudis kätte kevad ja enne Jüripäeva laagrit kirjutati mulle ESÜ-st suvelaagri peakorraldaja pakkumisega. Võtsin veidi mõtlemisaega ning Jüripäeva laagris värbasin omale põhimeeskonna liikmed, kelleks olid Meelis Zujev ja Svetlana Logussova, kellega sai ka mõtteid juba siis vahetatud. Üks hetk liitusid ka Kevin Meresmaa ja teised. Nii see suvelaagri korraldus alguse sai.

Aega ei olnud meil väga palju antud, aga saime hakkama. Kiirelt tuli leida laagrile nimi, märk, töötoad, matkakorraldus, toitlustus ja sponsorid. Laagri nimeks sai TERVIST, mis oli mitmemõtteline. Ühelt poolt tähendas see teretamist, vanade ja uute sõpradega kohtumist ja teiselt poolt inimese tervist. Nii saigi ka laagrisse organiseeritud töötoad, mis olid tervisega seotud – nt Vaikuseminutid kui vaimse tervise heaolu töötuba ning ka improteatri töötuba “Ruutu 10” poolt. Lisaks oli veel ka esmaabi, pääste ning laskmise/viske töötuba ning muidugi nagu ikka ühestki laagrist, nii ka meie laagrist, ei puudunud tegevuspunktidega matk.

Osalejaid tuli laagrisse oodatust rohkem ning laagrist võtsid osa ka Ukraina ning Läti noored koos juhtidega. Kuna laager ei olnud mõeldud rahvusvahelisena toimuma, siis tekkis mõnes kohas küll väike keeleline barjäär. Koos korraldusmeeskonnaga oli meid kokku pea 200, kes olid jaotatud viide all-laagrisse ning mahutasime end Tagametsa jahilossipoolsesse metsatukka kenasti ära.

Minu jaoks oli see esimene suurem üritus, mida korraldada ja eks see oli mulle päris suur väljakutse ning õppekoht. Kuna abikätest jäi puudu ja mu enda suutmatus vahel otsutada lõi välja, siis juhtuski, et nii algus kui lõputseremooniad olid juba ise improvormis. Ehk siis laager algas juba minu isikliku impro töötoaga.

Laager kestis kokku viis päeva, millest esimese päeva pealelõunal oli laagrisse saabumine ning laagri ehitus ja viienda päeva hommikul laagri kokkupanek ja lõunal laagrist lahkumine. Vahepeale jäi kolm tegevust täis pikka toredat päeva. Esimesel ja teisel tegevuspäeval toimusid erinevad arendavad töötoad ning matk samaaegselt nii, et ühel päeval said hundud matkata ja skaudid töötubades käia ning teisel päeval vastupidi. Töötubades said noored oskusi ja teadmisi esmaabist, päästest, vaimsest tervisest, praktiseerida improviseerimist ning harjutada kätt laskmises ja noaviskes. Matkapunktid olid seekord mehitamata ja matk algas kõikidele kompassi tundmise praktiseerimisega. Need kaks päeva lõppesid öömängudega samuti vastavalt, et ühel päeval hundud ja teisel päeval skaudid. Ka vanemskautidele oli seekord ette nähtud väike öine rännak, millest võttis osa kaks gruppi. Nimelt viidi nad autodega Kurgjale, kust nad pidid pimedas öösel ise Tagametsa laagrisse tagasi jõudma. Oli olnud meeleolukas öine retk.

Kolmandal tegevuspäeval toimusid erinevad sportmängud. Hommikupoole võistkondlikud turniiri vormis võistlused ja pealelõunal individuaalsed osavust nõudvad võistlused. Viimastest võtsid osad ka ESÜ juhatuse liikmed.

Ilmataadiga oli meil üldiselt hea koostöö. Laagri esimesel päeval tervitas ta meid vihmaga ja ülejäänud päevadel sai veidi jahutavat vihma, aga mitte üleliia. Spordipäeval mängis ka ilmataat meiega, nii hommikul kui ka pealelõunal, kui toimusid võistlused, paistis ilus päike ja kui oli lõunasöögi aeg, siis sadas vihma. Spordipäeval oli kui kirss tordil vahupidu, mida korraldas lipkonna Siil skaudijuht Rimma Kovaljova. Sellest toredast peost võtsid osa ka lisaks lastele paar juhti, mis lastele kohe eriti meeldis. Väga harva juhtub nii, et täiskasvanud on kui lapsed ja tunnevad lihtsatest asjadest rõõmu.

Nagu skaudilaagrites kombeks, siis ka meie laagrist ei puudunud lõkkeõhtud. Nii saidki lõkkeõhtut läbi viia erinevate üksuste juhid ja viimasel lõkkeõhtul peaskaut Siim Maripuu, kus lauldi, mängiti ning tehti etteasteid praktiseerides improtöötoas õpitut. Laagripäeva hommikutel ja õhtutel toimus ka lipu heiskamine ning lipu langetamine erinevate hümnide (Eesti, Läti, Ukraina ja meie skautide hümn) saatel, kus noored said praktiseerida liputoiminguid.

Seekordne laagri toitlustus oli korraldatud nii, et ka noored said natukene selles kaasa aidata õhtusööki all-laagrites ise tehes. Hommiku- ja lõunasöök saadi ühisköögist termostega ja söödi oma all-laagris. Õhtusöögi menüü tegid noored ise etteantud toiduainete nimekirja alusel ning vastavalt oma menüüle saadi ka iga õhtu soovitud toiduained.

Juhid said õhtuti veidi lõõgastuda juhtide kohvikus jahilossi esimesel korrusel, mida korraldas Maimu Nõmmik (igal õhtul erineva riigi söögid/näksid). Ühel õhtul lahutas juhtide meelt Ruutu 10 meeleolukas etteaste.

Mõned ütlused laagris osalenutelt:

“Лагерь был очень увлекательный! Было много всего разного, много дел и заданий, а главное было интересно. Готовить было весело, работать тоже не менее веселее в компании жизнерадостных скаутов. В походе было интересно, мы забрели не понятно куда, но выбрались с таким же успехом как и зашли. Костры были очень уютные, всегда были хорошие сценки и игры. Спасибо всем за такой чудесный лагерь, я не пожалела что туда поехала ни разу!

Эвелина Зотович

“Этот лагерь был не самым большим-ведь мы все уместились на одной местности. Тем не менее-поход был замечательным, я впервые сопровождала группу ребят. На этот раз я была ответственная за столовую нашего подлагеря, спасибо тем, кто помогал мне, надеюсь, еда была вкусной:) Организаторы были очень добрыми и отзывчивыми. Мероприятий было не так много, и костры не те, какие у нас-игры были по большей степени сидячие и не очень активные, это минус. Самое запоминающееся и интересное мероприятие был поход. К сожалению задания не были на русском языке, иногда возникали сложности с пониманием пунктов, но справились мы неплохо!

Daniela Reinhold

Лагерь был очень крутой!
Было интересно познакомиться с другим скаутами, и научиться делать разные интересные штуки. Больше всего мне понравилась пенная вечеринка и как мы после неё бежали мыться под холодный душ. Мне всё очень понравилось.
Спасибо всем организаторам за такой невероятный лагерь!!!

Nikita Konašenkov

Suvelaager oli paraja pikkusega. Hundud ei väsinud laagris ära ja jõudsid kogu programmi kaasa teha. Meeldis see, et laager oli väga mitmekülgne. Iga päev olid uued tegevused ja tegevuste läbiviijad olid entusiastlikud. Nii mulle kui ka lastele avaldas muljet improteatri “Ruutu 10” kava. Hundud oleks olnud nõus terve päeva improteatrit tegema.

Tarmo Needo

Olen äärmiselt tänulik, et võtsin sellise väljakutse vastu. Suured kummardused ja tänuavaldused lähevad ka meeskonnale, vanemskautidele, ränduritele, juhtidele ja muidugi ka noortele endile kelleta seda laagrit poleks sündinud. Ei tasu unustada ka laagri imelisi kokkasid Ingrid Ploom, Reelika Otti ja Signe Mäesepp, kes meie kõhud maitsva toiduga täitsid ning sponsoreid Haridus – ja Teadusministeerium, French Gourmand OÜ, Saarioinen Eesti OÜ, Matkasport OÜ, iNGAME, Lasergame Estonia OÜ, Ronimisministeerium, MiniGolf – Hansakaupmees OÜ, kes laagri toimumisele oma abikäe ulatasid – suur, suur aitäh!

Helen Hiiemäe
Suvelaagri peakorraldaja

Artikkel avaldati 12.12.2023