VHMi aasta pingutus number 2023 ehk ÕKV 2023

Kes mäletab millal oli ajaloo esimene ÕKV? VHMi ehk Vana-Harju Maleva ajalooline kirjalist mäletab, et see toimus 8. novembril 2003. aastal. Aga see oli väga ammu ja juba on ka seekordne mööda saanud. 

Õnnestumisi oli mitmeid. Aga tuli ette ka ebaõnnestumisi, nagu ikka. Meie jaoks läksid paljud „lavatagused“ asjad paremini läinud kui algul arvata oskasime. Näiteks ühtegi magamata ööd korraldus ei nõudnud. 

Me tundsime puudust abistavatest kätest, aga saime sellest aru alles siis, kui oli juba hilja neid juurde otsima hakata. See vast oli meie suurim viga, et juba alguses rohkem inimesi tähtsatesse asjadesse ei pühendanud. See oli meile väike põnts, kuid ühtäkki tekkis ööbimisvõimalus – leidsime motorolleriga lähikonnas tiirutades hea koha. Veensime ka ülejäänut korraldusmeeskonda Kiisa-Kurtna kandi sobivuses korraldamiseks. Edasi läks kõik üsna konarlikult, aga asjad hakkasid vaikselt laabuma.

Laupäeval, neljanda novembri hommikul Kiisa raudteejaamas kuulutasime välja uue võistluse alguse. Stardis oli 39 inimest. Koos saatjate ja punktis olevate inimestega oli meid kokku umbes 60.  Rajale läinud 7 võistkonda said näidata, kuidas vibu-ragulkaga märki lasta, luumurru korral esmaabi anda, keedetud spagetile kalamehesõlme teha jpm. Muidugi oli hulk osavusproove ja meeskonnatööd nõudvaid ülesandeid ning loomulikult pidi kaarti tundma, et jõuda kõikidesse 17sse tegevuspunkti. 

Esmakordselt selliste mängude ajaloos jäi päris mitu tegevuspunkti pimeda peale. Koosi oja kandis pimedas metsas orienteerumine lisas muidugi asjale nii õudust kui ka põnevust. Siiski jõudsid kõik õigeks ajaks Kurtna Sündmuskeskusesse ööbima. Enne ööd oli osalistele veel lausa kaks üllatust – viktoriin skautlikel teemadel ja öömäng. Viimane jäi sellisele kellaajale, et iga salk läks välja koos juhiga. Aga mitte oma juhiga. Oodatult tuli sellise tegusa päeva järel öörahu ikka päris kiiresti. 

Kui päeval tegutses metsavahel 60 inimest, siis hommikul loendasime neid veel 48. Pühapäevahommik võttis meid vastu sügisese reipa ilmaga – pilveservade vahelt särav päike lisas sõbralikkust hommikusele kahele võistlusülesandele. Nii palju, et maja sai koristatud enne, kui kuulutasime välja võitja. Aasta pärast korraldab järgmise võistluse skaudiüksus ,,Saturn“.

Meil on nüüd hulk põhjuseid tänulikud olla: näiteks jäime ilma ilmateate lubatud tormisegusest paduvihmast ja saime hoopis toreda porikuu ilma,  keegi ei kadunud ära ning mäng läks hästi! Meil oli tore öömaja ja selle perenaine, Anneli Kubbi, hoolitses suurepäraselt kõigi kõhtude eest ja meisterdas KINGIKS meile veel suurepärase tordigi. Aga see polnud sugugi kõik. Hulk lapsevanemaid ja firmasid aitasid nii nõu, jõu kui rahaga. Ja tundus, et auhinnad tekitasid päris suurt elevust. Seda pole ammu näinud. 

Sellise mängu korraldamisega oli tükk tegemist. Suur tänu kõigile, kes aitasid! Ilma teie abita ei oleks see olnud kaugeltki võimalik. 

Üritust toetasid Haridus- ja Teadusministeerium, AS Balsnack International Holding, Kadarbiku Köögivili OÜ, Ronimisministeerium, MATKaSPORT OÜ.

Triine Avango
ÕKV 2023 peakorraldaja

Artikkel avaldati 29.11.2023