SKAUDITARKUS: Matkavarustus

Sobiva varustuse valikul võiks silmas pidada võimalikke eesseisvaid ilmastikuolusid ning mõelda läbi vastavalt planeeritud matka/laagri raskusastmest ette tulla võivad situatsioonid.

Kuna laagritegevus toimub põhiliselt vabas looduses, pakkige kaasa riideid, mis võivad märjaks ja mustaks saada. Rangelt soovituslik on pakkida riided eraldi kilekottidesse (näiteks püksid ühes kotis, särgid teises), nii ei saa riided enne selga panemist märjaks. Ilmad Eestis on vahelduva pilvisusega ja nii võib matkakott juba enne laagrisse jõudmist vihmamärjaks saada.

Ööbimisega matka ISIKLIK VARUSTUS*:
*Vt kindlasti läbi ka grupi varustuse nimekiri allpool, kuna osa asju on sealt lisaks vajalik kaasa haarata ka nt üksi matkates.

• magamiskott (jälgi kindlasti magamiskotil olevaid temperatuurimärgiseid);
  • madrats/magamismatt;
  • padi (padi on hea une eelduseks, aga selle saab edukalt teha ka kaasasolevatest riietest vms);
  • veekindlad riided (+ keep) ja jalatsid (kindlasti eelnevalt sissekäidud, et ei hakkaks hõõruma);
  • vahetusriided ja -jalatsid;
  • villased sokid ja kaks mütsi (üks õhem peakate päikese eest kaitseks, teine soe peakate külma eest kaitseks);
  • toidunõud (korduvkasutatavad);
  • veepudel (korduvkasutatav/uuestitäidetav, nt matkarajale jäävatest taludest vee küsimiseks) + joogivesi;
  • (tasku)nuga;
  • taskulamp/pealamp + laetud aku või patareid;
  • telefon + laetud aku(pank);
  • paber + pliiats (alati võib tekkida vajadus teha märkmeid selleks telefoni akut mitte tühjendades);
  • pesulõksud (ülihead igasuguste asjade kinnitamiseks);
  • sääsetõrje;
  • päikesekreem;
  • ujumisriided;
  • käterätik jm hügieenitarbed;
  • skautidel kaelarätt (ja skaudivorm).

Soovi korral lisaks:

• mõni muusikariist (nt õhtul lõkke ääres pillimänguks);
  • laulik või laululehed;
  • lõkketekk (see on skautidel spetsiaalne tekk, millele õmmeldakse laagrite märgid ning mida on hea õhtul lõkke ääres istudes ümber võtta või ka telgis magades lisatekina kasutada).

GRUPI VARUSTUS:

• telk (kuidas telki valida, vaata allpool MATKaTVst);
  • kattekile (nt kerge, aga väga praktiline koormakate, vajadusel asjade alla või peale panemiseks);
  • nöörid/köis (millegi ehitamiseks, kinnitamiseks, jõe ületamiseks, pesunööriks jne);
  • GPS/kaart ja kompass + kiletasku (kaardi kuivana hoidmiseks);
  • tikud/süütaja;
  • kuiv süütematerjal (nt munakarpidest tehtud lõkkeroos vms, märja ilmaga lõkke algatuseks);
  • matkasaag/väike kirves (lõkkematerjali paremaks ettevalmistamiseks);
  • tualettpaber;
  • esmaabivahendid (plaastrid, elastikside, deso-/haavapuhastusvahend jms);
  • väike õmblustarvete komplekt (millegi parandamiseks);
  • toit ja jook (vesi);
  • toidu valmistamise nõud (pott, pann, kulp);
  • prügikotid (et kõik, mis metsa kaasa võetud, saaks ka metsast ära viidud).

Olenevalt laagrist grupivarustus lisaks:

• suurem köögivarustus (pott, pann, pannilabidas, kulp, lõikelaud, nuga, kauss, tikud, sõel jne);
  • nõudepesuvarustus (vähemalt 3 pesukaussi, švammid, pesemisvahend);
  • ehitamisvarustus (kirves, saag, haamer, köis, koormakate jne);
  • suured prügikotid + sildid jäätmete sorteerimiseks;
  • suurem priimus/gaasipliit + gaas.

Üheksa korda mõtle enne, kui ostad …

Vastavalt oma eesmärkidele kaalu põhjalikult, kas valitud varustus on piisavalt hea ja kooskõlas Sinu soovidega ka pikemas perspektiivis – odavam on osta hea asi kohe kui iga-aastaselt juba olemasolevat varustust uuendada. Eriti puudutab see matkasaapaid, seljakotte, magamiskotte, telki, priimust!
Uuri põhjalikult varustuse omadusi ja funktsionaalsusi, kas need vastavad sinu ootustele!
Määratle täpselt oma vajadused, mis on hädavajalik juurde soetada ja mille puhul saab hakkama olemasolevaga!

Vaata lisaks:
Matkaspordi MATKaTV “Kuidas valida telki?”