SKAUDITARKUS: Esmaabi


Haavad

Puhasta väiksem haav vesinikuga või spetsiaalse haavapuhastusvahendiga. Verejooksu sulgemiseks suru haav kokku ning kata sidemega. Suure verejooksu korral seo peale rõhkside ja võimalusel aseta kannatanu nii, et haav jääb südamest kõrgemale.


Ninaverejooks

Andke kannatanule õige asend! kui kannatanu ei jaksa istuda võib ta panna ka külili, pea painutatud kergelt ettepoole. Suruge veritse-va poole ninatiib vastu ninavaheseina vähemalt kolmeks kuni viieks minutiks. asetage ninale ja kuklale külma veega niisutatud marli, taskurätik, külma veega täidetud kummikott. veritsevasse ninasõõrmesse pange vatitampoon.


Põletus

Pange põletatud kohale midagi külma. Kannatanule tuleb joota teed, vett või morssi. Eemalda põletuskohalt riided. Väiksemate põletuste puhul tuleb pärast jahutamist asetada põlenud pinnale puhas, võimalusel steriilne, side. ärge avage ville. Põlenud pinnale ei tohi määrida salvi, kreemi, vaseliini, rasva ega piiritust. Samuti ei tohi põlenud pinnale raputada talki ega söögisoodat. Ainus, mida võib peale panna, on Burn-Shieldi põletusgeel.


Minestus

Aseta kannatanu selili, tõstes jalad kõrgemale. Vabasta kaelus, lõdvesta vöö, kindlusta värske õhu juurdevool. Piserda näkku või rinnale jahedat vett, klopsi nägu peopesadega. kata haige soojalt kinni.


Külmumine

Toimeta kannatanu sooja ja kata ta teki või magamiskotiga. Kui kannatanu on teadvusel, anda talle sooja teed. Sõrmi soojenda hingeõhuga, kaenla all, reite vahel või lihtsalt soojade riiete all, püüdke sõrmi liigutada. Ära soojenda külmunud jäset kuumas vannis, vaid lisa veele järkjärgult soojust (soovitusena proovi vältida soojendamist vees). Ära hõõru külmunud kehaosi.


Elustamine

Aseta kannatanule midagi selja alla ja suru pea maksimaalselt kuklasse. See avab suu ja keel kerkib üles. Kui hingamine pärast pea kuklasse surumist ei taastu, kontrolli kindluse mõttes, et kannatanu suus poleks nätsu, lahtiseid proteese vms. Kontrolli kannatanul pulssi kaela pealt.

Kui kõik elumärgid puuduvad, helista esimesel võimalusel 112 ja alusta elustamisega:

  • Sule elustatava ninasõõrmed. Hinga sügavalt sisse, suru oma suu kannatanu suule ning puhu õhk tema kopsudesse. Seejärel eemalda oma suu ja hinga uuesti sisse. Jälgi, et õhk voolaks kannatanu kopsudest vabalt välja.
  • Aseta oma randmed üksteise peale ja pane need kannatanu rinnaku alumisest otsast, kus roided kokku saavad ning kurgu all oleva lohukese vahele jääva ala keskele. Jälgi ka, et südamemassaaži tehes käed ei kalduks kannatanu keskjoonelt kõrvale ja hoia käevarred küünarnukist siged! Vajuta ülakeha raskusega kannatanu rindkerele tempoga 100-120 korda minutis, et rindkere vajuks vähemalt 4-5 cm võrra. Puhu kopsudesse järjest 2 korda ja rinnakule vajuta 30 korda (või kui ei jõua, siis 15 korda).

Elusta kuni elutegevus taastub või kiirabi saabumiseni.


Helistamine 112

Helistades 112 ütle:

  • oma nimi;
  • mis juhtus;
  • kus juhtus;
  • kellega juhtus
  • ja palju on kannatanuid.

Edasi vasta võimalikult rahulikult kõikidele küsimustele, mis Sulle esitatakse ja proovi tegutseda täpselt antud juhiste järgi. Kõne võid lõpetada alles siis, kui seda lubatakse (kõne vastuvõtja lubab).


Juuresoleval fotol on tegemist ESÜ esmaabikoolitusega.