CubNet/ScoutNet ehk Euroopa hundu- ja skaudijuhtide kohtumine Luxembourgis - Eesti Skautide Ühing

Kui meie Talviga Luxembourgi jõudsime, olid teised alles kodus ärkamas. Nii võiks alustada meie (Monika Ojala ja Talvi Põldma) vahvat seiklust 29.11-02.12.2018 Luxembourgis. Lendasime kohale varakult, et enne kohtumise algust natukene ka linnaga tutvuda. Trip Advisori sõnul piisab kolmest tunnist, et näha Luxembourgi linna tähtsamad ja kaunimad kohad ära. Jõudsime siis kell 11 hostelisse, panime kohvrid hoiukappi ja sõitsime liftiga nn ülalinna.

Kahe ja poole tunni pärast tõdesime, et see ilus väike linn on tõesti läbi käidud, aega oli aga veel neli tundi enne kui õhtusöök ja ürituse avamine algama pidi. Nii jalutasime hästi aeglaselt tagasi hosteli, saime toa võtmed ja magasime tunnikese, kuni meie ülilahedad uued toakaaslased – Islandi programmijuht Harpa ja hundujuht Sif – saabusid. Saime nendega kohe esimesel õhtul jutu peale ja ülejäänud kohtumise oli meil koos väga lõbus.

Avamisel saime tuttavaks kohtumise korraldajatega – WOSMi poolt sisu poole andjatega (Jore, Adrian, Radu jne) ja Luxembourgi skautidega (Bruno, Laurent, Claude jne), kes organiseerisid meie majutuse, toitlustused, meelelahutustegevused ja koolituskoha. Reede hommikul sõitsime bussiga koolituskohta ja alustasime erinevate grupitööde, loengute ja kogemuste jagamisega. Kõigepealt alustasime sellest, missugused on maailma ja noorteorganisatsioonide trendid järgmise 10-20-30 aasta pärast ja kuidas saaksime meie skautluses nende trendidega kaasas käia. Tuleb tõdeda, et tahame või mitte, aga digitaalset maailma peab ikkagi ka skaudiprogrammi põimima. Seejärel tutvustas iga kohalolnud riik oma hunduprogrammi ja avastasime, et Põhjamaadel (Eesti, Rootsi, Island, Iirimaa) on kohati sama programm – isiklikud arenguvaldkonnad nagu Vaimne, Emotsionaalne, Sotsiaalne, Kõlbeline, Ihuline (VESKI).

Reede pärastlõunal läks omavaheline suhtlemine eriti intensiivseks, sest avati “turg”. Iga riik oli kaasa võtnud oma programmi näidised, materjalid, raamatud, šokolaadid jms ning jagas-tutvustas nüüd seda igale soovijale. Nii sain mina kaks tundi järjest hüüda “Welcome to Estonia!” ja seletada kuidas meil on uuendatud skautide, vanemskautide ja rändurite programm ning järgmine plaan on uuendada hundude programm. Saime palju kiitust programmimaterjalide ja maitsva šokolaadi üle. Samal ajal käis Talvi “teisi maid” külastamas, laua juurest laua juurde korjas ta infot ja materjale ning kui tal pooled riigid läbi olid käidud, ruttas ta mulle rääkima, kui põnevaid ideid ja teostusi teistel ka on. Väike puhkepaus ja ülejäänud riikidega tutvuma!

Laupäeval jagasime oma noorteprogrammi plakatitel, kuhu joonistasime, kuidas toimub üleminek ühest vanusegrupist teise ja missuguses üleminekus või vanusegrupis me liikmeid kaotame. Seejärel saime valida neli riiki, kelle plakatisse (programmi) täpsemalt süveneda. Laupäeval rääkisime ka noorte kaasamisest ja kuidas neile eduelamust pakkuda ning saime tõstatada oma teemad, kuhu kaasarääkijaid kutsuda. Õhtul oli korraldajatel meile varuks üllatus – kohalik skaudigrupp oli mõned aastad tagasi ehitanud linna lähedale pärismaallaste küla ja keltide maja. Seal ootas meid kaks lõket, õhtusöök ja lõbus lõkkeõhtu. See õhtu oli kindlasti üks meeldejäävamaid hetki sellelt kohtumiselt!

Kogu kohtumise peamise eesmärk oligi jagada oma olemasolevat programmi, häid kogemusi, juhtumisi teistega ning samas küsida teistelt ideid ja mõtteid, kuidas arendada oma programmi. Meie eesmärk Talviga oli suunatud valdavalt sellele, et hundude programmi uuendamiseks ideid saada. Hea meel on tõdeda, et ideid saime palju! Nii hunduprogrammi osas kui ka skautluse nähtavamaks muutmise osas. Loodetavasti hakkab nüüd selliseid üritusi toimuma tihedamini.